| FaraNumePls a întrebat:

Am o mica- mare problemă. Ai mei vor sa dau la mate info, eu fac meditații de 2 ani (doar vara pentru că în timpul anului școlar nu pot). Anul asta trebuie sa dai examenul. La romana știu să rezolv, la mate mai greu. Mi-am dat seama că eu nu pot rezolva un exercițiu mai complicat singur, reușesc doar cu meditatorul lângă mine. El nu îmi zice nimic, eu doar rezolv exercițiul. Dar daca e sa il fac singur acasă mă pierd și nu reușesc să îl fac. Ai mei au fost oarecum dezamăgiți. Oare ar mai trebui să îmi fac speranțe la un liceu cu profil mate info? La examene 8 sigur i-au dar nu știu dacă aș rezista la un liceu din asta bun ( mate info ). Oare ar trebui sa renunțăm (eu și ai mei) la ideea cu liceul asta? Dau funda...

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu muncesti nu obtii nimic.O sa ti se para greu si altceva.De ce nu iei meditatii si in timpul anului?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne. Nu iei 8 niciun sigur. Ma enerveaza cand lumea zice asta. Daca iti mai inpuie capul cu atatea cacanarii GG. Am luat 8.50 mate/9 romana anul asta si tot ce-am facut acasa a fost sa ma joc pe tel. Trebui sa fii relaxat, nu sa ai stres dinainte sa inceapa anul ffs. Eu m-am stresat numai in ultima saptamana si am tocit ( *** degeaba pentru. ne-a dat liricul pe care il stiam la perfectie oricum ) si la mate am tocit formule degeaba pentru ca a fost o *** joke. Am mers la meditatii, recunosc ( am fost obligat sa merg la 2 la mate pe sapt, poveste lunga ) si am fost terorizat la romana de o femeie foarte cunoscuta care facea si meditatii ( nu-ti zic numele, s-ar putea sa vada cineva raspunsul asta) si am stat cu frica in ziua in care mergeam la romana. Dupa asta ma bucuram ca un caine si stateam si ma jucam pana sapt. viitoare. Ce am facut a fost sa-mi fac temele la meditatii si sa le fac in clasa pe alea date de profi, le copiam de la colegi daca era, stiam ca un CACAT DE exercitiu n-o sa ma ajute cu nimic. Asa a fost. Am tocit degeaba pentru ca ne-a dat ceva la care nu se astepta nimeni. Examenul asta e o porcarie si streseaza copiii degeaba, parintii ii fu t la cap degeaba, asa ca nu dispera pe un exercitiu, ce pul a mea, eu nu stiam 25% din materie si m-am descurcat peste asteptari, voiam 8/8 si mi-a iesit 8.91 in final.
Nu-ti pierde timpul acasa cu tocitul ( e tocit, nu invatat, crede-ma). Ca sa inveti ceva trebuie sa-ti placa. Cui ii place scoala? Nimanui. De-asta toti tocesc, dovada e ca iubesc electronicele si jocurile video, iubesc memeurile, iubesc cultura internetului, iubesc muzica de calitate a anilor 80/90 si datorita factorilor astora tin minte toate numele melodiilor fara sa incerc, stiu ce probleme are un PC, consola last gen/current gen/ stiu sa-mi iau un emulator, si iti pot spune toate jocurile din cele mai populare francize de jocuri din lume, FC, NFS, GTA, vreau sa zic, TOATE, inca tin minte storyul din Tlou pentru ca jocul ala a fost mai bun decat orice carte.
DECI-NU TE STRESA DE-ACUM. MEDITATIILE ITI FAC BINE SI RAU IN ACELASI TIMP. GL LA EXAMEN, DAR MAI AI UN AN, NU UITA, NU TE STRESA.

| suntsuper a răspuns:

Nici eu nu ma descurcam la mate in gimnaziu si am dat la mate info, si nu e asa de greu. am luat peste 9 la mate in examen, fiindca am cam tocit exercitiile care se dau mereu la examen si stiam sa le rezolv foarte bine doar pe alea, am facut o culegere intreaga cu examene, peste 100. nu stiu ce sa iti zic totusi, eu pot zice ca am fost in situatia ta si acum sunt cam la limita sa raman repetenta din cauza matematicii(nu am avut in niciun semestru medie mai mare de 5)
faci cum crezi ca e mai ok

| Te0CeP a răspuns:

Dupa parerea mea ar trebui sa dai la ce vrei tu si la ce te pricepi. Daca nu merge cu matematica da pe filologie sau ceva de genul asta. Si trebuie sa le spui parintilor tai parerea ta sincera. Ca daca nu vrei si ei te obliga nu e bine deloc

| FaraNumePls explică (pentru anonim_4396):

Pai eu nu stau in oraș. Adică stau la bunica la țară. Vin in vacanță la părinți și atunci pot.