| DDCC a întrebat:

Am o problema. Cred ca sunt si mai incapatanat de felul meu. Eu de fiecare data cand o persoana imi cere ajutorul, n-am treaba, o ajut cu ce stiu. Nu prea e genul meu sa refuz sa ajut pe cineva.

Insa cand vine vorba de mine eu nu cer ajutor nimanui cu nimic. Sau mai bine zis mi-e foarte greu sa cer ajutor. Asta odata. Apoi nu stiu in legatura cu ce sa cer ajutor. Un prieten mi-a scris odata in legatura cu asta "a nu cere ajutor e cea mai mare idiotenie posibila. Pierzi timp pretios".

Sa va dau niste exemple care imi vin in minte:

1.Stau singur in camera, ma simt trist. Decat sa scriu asta, spre exemplu, intr-o intrebare pe TPU (asa cum am vazut ca sunt astfel de intrebari), mai bine stiu ca, caut pe net pe cont propriu raspunsuri la ce pot face. Insa poate ca eu am nevoie doar de un prieten cu care sa vorbesc.

2. Exemplul asta e mai delicat. Sa zicem ca ajung intr-o criza suicidara, ca am acumulat prea multe in mine si nu mai pot. Mai bine stiu ca fac asta decat sa cer cuiva ajutor (sa sun la arps spre exemplu). Iarasi ajung aici: decat sa cer ajutor.

Alte exemple nu imi vin in minte. Sper ca ati inteles la ce ma refer: Mi-e foarte greu sa cer ajutor si de fiecare data trebuie sa lupt cu mine ca sa pot cere (in situatii in care nu ma pot descurca de unul singur).

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca te interesezi de documentarul secretului scapi de temeri

| DDCC explică (pentru mgtow):

Te referi la documentarul cu Secretul sau Legea atractiei? Ca l-am vazut de cateva ori singur, apoi l-am vazut cu frate-meu si el mi-a zis ca ii genul de film facut pentru americani, adica e SF, iti da pilula magica.

| mgtow a răspuns (pentru DDCC):

Nu stii sa il aplici in viata reala, eu de cand l-am vizionat mi-a schimbat viata dar romanii tipic se cunosc numai la rau stiu sa gandeasca

| DDCC explică (pentru mgtow):

Bun, recunosc ca asa e. Tu cum l-ai aplicat ca sa inteleg si eu. Cum ti-a schimbat viata? Imi poti da mai multe detalii?

| mgtow a răspuns (pentru DDCC):

Am gandit numai pozitiv si simteam ce imi doream, uneori dupa o luna sau cateva zile visul devenea realitate greu nu e deloc, altfel tu de ce crezi ca tarile nordice o duc bine? Pt ca cunosc smecheria optimismului

| DDCC explică (pentru mgtow):

1.La ce te referi cu "altfel tu de ce crezi ca tarile nordice o duc bine?". Cum o duc bine?
2. Uite ce am gasit dupa ce m-am uitat la documentar https://vorbeintelepte.wordpress.com/......-din-noi/"

| DDCC explică (pentru mgtow):

Nu mi-ai răspuns.