| NinaaAlee a întrebat:

Am o problema și va rog sa îmi dați cat mai multe sfaturi. In ultimul timp ma enervez foarte repede iar după ce îmi revin intru într-o stare de depresie, aproape ca plâng uneori.
Ce pot sa fac? Din ce cauza am ajuns asa?
Rog seriozitate.
Dau funda. Mulțumesc.

14 răspunsuri:
| paralela45 a răspuns:

Din cate stiu eu, chestia asta tine de felul cum ai fost facuta. Eu ma enervez foarte repede doar cu persoanele pe care nu le agreez si cele care nu imi sunt prieteni buni. In rest, nu reactionez negativ la glume proaste sau fizice big grin. Daca te enerveaza multe chestii, s-ar putea sa fie de la stress, iti recomand sa te duci intr-o vacanta ceva sa te calmezi, sa te gandesti care va fi ordinea evenimentelor in viata ta, orice te face sa te relaxezi ( SPA, si ce va mai place voua, fetelor). Sper ca ti-am fost de ajutor! De asemenea, ai grija sa nu iei decizii gresite din cauza furiei. Cum spunea si Voltaire, "Cine iarta are dreptate, mania greseste". Mult noroc!

| adee25 a răspuns:

Pai, poate sa fie simtom premenstrual.

| Neagu_Fanica_1980 a răspuns:

Ma gandesc(?) ca din cauza buricului,, decorat,, si al chilotilor prea stramti/mici.Schimba-i cu budigai si scoate-ti piercingul.Vei fi relaxata tot timpul.

| NinaaAlee explică (pentru Neagu_Fanica_1980):

Nu sunt eu în poza.
Si am rugat seriozitate. straight face

| MrAnderson a răspuns:

Salut,

Din cate stiu eu, schimbarile rapide de comportament si stare, se numesc bipolaritate.
Cel mai bine e sa ceri sfatul unui psiholog.
Am trecut si eu prin ceva asemanator recent, dar o forma mai usoara.
De obicei iti va prescrie cateva antidepresive, dupa ce mergi la 1-2 sedinte de consiliere.

Răspuns utilizator avertizat
| Neagu_Fanica_1980 a răspuns (pentru NinaaAlee):

Prin poza nu prea arati, tu, seriozitate; nu cere altora ce tu nu oferi.

| ciocolatacupiperrosu a răspuns:

Probabil esti mica de ani. E trecerea de la adolescenta la "maturitate". Probabil nici nu ai pe cineva cu care sa vorbesti toate astea si ti in tine. O sa treaca cu timpul si intr-o zi o sa zici vai ce copila fara minte eram. Crede-ma.

| Nolkyz a răspuns:

E posibil sa fie din cauza varstei si al procesului de maturizare. O sa iti treaca, nu stiu cand, depinde de fiecare, dar o sa iti treaca. Si nu, fara antidepresive si toate cele. Maica-mea e psiholoaga, si eu am ceva probleme (ca toti de altfel) iar sfatul ei e sa incerc sa gasesc in mine forta necesara de a ma "vindeca".

| NinaaAlee explică (pentru Neagu_Fanica_1980):

Bine.

| NinaaAlee explică (pentru Thugnificent):

Din orice. De ex : dacă cineva insista sa fac anumite lucruri, când cineva se tot lauda sau când nu găsesc un anumit obiect ( sau altceva ) chiar dacă nu am nevoie de el în acel moment. Tot felul de motive aiurea după părerea mea. Problema este ca nu ma pot controla, oricât încerc sa nu ma enervez nu reușesc.

| NinaaAlee explică (pentru ciocolatacupiperrosu):

Am 15 ani.

| Neagu_Fanica_1980 a răspuns (pentru NinaaAlee):

Banuiesc ca esti o fata draguta si desteapta. De ce trebuie sa epatezi, folosind o poza care nu te reprezinta? Nu am putut sa te ajut si nici nu am incercat. Din cauza pozei care m-a facut sa te judec in alt mod decat esti tu cu adevarat.De preferat o vizita la medicul de familie care te poate ajuta sigur, in comparatie cu noi, desi prieteni.Iti doresc sanatate si...sa fi iubita.

| ciocolatacupiperrosu a răspuns (pentru NinaaAlee):

Eu la 15 ani eram nesuferita rau nu suportam sa se bage nimeni cu mine inseama. Incearca sa iti faci de lucru, sa faci ce-ti place tie, ce stii ca te relazeaza.

P.S ciocolata ajuta.