| AlexAL275 a întrebat:

Am o problemă în a menține o conversație, nu știu ce să discut, cum să discut și ce subiecte să abordez. Sunt cam prost de gură, spun tot ce-mi trece prin cap și când vorbește cineva despre ceva din viața sa pur și simplu spun că nu mă interesează sau vorbesc peste el, aducând alt subiect în discuție. Pur și simplu nu știu să vorbesc cu ceilalți și de aici creez și o proastă impresie pentru ceilalți din jur. Când întreb ceva și îmi răspunde cu da, nu, poate sau nu știu de acolo se termină discuția. Help! Ps: Am 16 ani

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Păi și e așa greu să asculți omu ăla ce zice și să nu te bagi peste el și să-i răspunzi ceva relevant la ce zice? ce zici că adopți regulile astea minime de bun simț măcar și să vezi după cum merge? normal cu o asemenea atitudine „nu știi să disucuți cu alții" și ceilalți nu vor să discute cu tine.

| bondden15 a răspuns:

Poți sa practici conversatii cu apropiații și sa vezi daca merge si cu altii

| AlexAL275 explică (pentru Adry05):

Problema aici e că eu mă plictisesc repede, câteodată nici nu mă interesează de ce zic alții și atunci când vorbesc scot pe gură numai prostii, râd într-una precum un om nebun, nu pot să explic ceva concret și mă bălbâi sau mă blochez.