| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema putin mai delicata.E putin mai mult de citit.Cei care vor sa ma ajute ii rog sa citeasca pana la sfarsit.
De 1 mai, am fost la iubitul meu acasa cu inca 3 colegi.Doua fete [D si G] si inca un baiat [S]. Dupa ce am pus masa in curte am facut gratar etc, parintii lui au plecat si ne au lasat singuri.Problema e ca intr un timp, era dezastru peste tot,atat in bucatarie cat si in curte,paturi, cipsuri, ..catastrofa totala.Bine inteles ca prietenul meu Adi le-a spus de vreo 2-3 ori cu frumosul : Hai sa adunam totu si sa facem curat ca apoi sa stam linistiti in cazul in care vin ai mei.
Clar ca cele doua, D si G stateau pe patura si radeau ca tampitele ..nu le putea opri nimeni.Adi atata le-a cerut, 5 minute de seriozitate incat sa poata sa vorbeasca cu ele. Dupa cateva incercari nereusite, a urlat de vreo 2 ori sa mergem sa facem curat si de abia a 3 oara au inteles si ele.Au facut ele curat in bucatarie, noi afara, iar dupa au plecat acasa fara sa ne lamureasca de ce.
Cand am ajuns acasa, am vorbit cu Diana[D] si am aflat ca e suparata pe Adi ca de ce a urlat la ele si ca de ce le-a " facut proaste ca rad non stop"[bine inteles asta a fost una din "motive"]
Al doilea motiv de suparare a fost faptul ca Adi nu a venit personal la ele sa le spuna sa faca curat.
Si al treilea e faptul ca i am luat eu apararea lui Adi.De ce sa nu i-o iau din moment ce a avut dreptate? Adica hai sa analizam putin situatia.Esti singur acasa cu prietenii.Totul e intors pe dos si mizeria iti ajunge pana la urechi.Parintii tai pot veni din clipa in clipa acasa iar tu nu ii poti organiza pe ceilalti ptc fiecare face ce vrea si e de capul lui.E o responsabilitate destul de mare, zic eu.Asa ar fi facut oricine nu?!
Acum Diana e suparata pe mine si pe Adi.Dar sa fim seriosi, nu are motiv.Se ineaca in propriile minciuni ea singura.O data spune ca e suparata din cauza ca nu a vb frumos, apoi de ce a urlat si nu a fost organizat etc.
Pe langa astea, mai erau si fumate.Ma deranejaza faptul ca nu si au vazut propria vina.Ea se crede aia superioara chiar daca e tipa mai solida.Mereu ii place sa domine in tot ce face si se crede superioara fata de toti cand de fapt e proasta uneori.
E prietena mea cea mai buna si am ajuns sa ma cert cu ea din cauza c-am luat apararea prietenului meu.Cui ii dati dreptate? Cine credeti ca a gresit mai mult si in ce fel?
Imi cer scuze ca am scris romane dar e o problema tampita pe care nu stiu cum s o rezolv.
Ce sa le fac?!

9 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă erau „fumate" în sensul la care mă gândesc i0... nici nu are rost să discutăm. Ele erau în lumea lor și voi le-ați deranjat. Aș evita să am prieteni (mai ales din categoria „cel/cea mai bun/ă") dintre astfel de oameni care sunt mai mult cu mintea plecată de-acasă.
Dacă o pierzi de prietenă, bucură-te! e de fapt un câștig pentru tine.

| Sfinnx a răspuns (pentru mihai69):

.au fumat o tigara..nu mai mult.

| mihai69 a răspuns (pentru Sfinnx):

Dar după cum spui că se purtau, nu prea a fost deloc tutun în „țigara" aia...

| Sfinnx a răspuns (pentru mihai69):

Era malboro

| TheRealDaniel a răspuns:

Daca "prietena" ta considera ca ea nu a avut parte de nicio vina las-o sa creada asta, prietenul tau a avut motive sa o faca, daca le-a zis cu frumosul de vreo 2-3 ori si nu au ascultat este doar vina lor ca sunt lenese, nu au motiv de suparare, explica-le inca odata situatia iar daca nu sa inteleaga si tot suparate sunt inseamna ca nu meriti astfel de prietene, lasa-le in pacea lor, o sa inteleaga ele odata, cu timpul. Mult noroc.

| Biancaalone a răspuns:

Dacă era prietena ta nu se supăra și de prima oara decând i-a zis iubitul tău sa facă curat se ducea și făcea! Eu zic să nu o mai bagi în seama deloc pâna nu vede că a greșit și nu vine să-și ceara scuze!

| MilkWithCereals a răspuns:

Explica-i prietenei tale lucrurile astea. Trebuia sa fi inteles de la inceput ca trebuie sa faca curat, nu sa stea sa se distreze. La urma urmei si ea a stat acolo si a facut mizerie, macar asa din bun-simt. Si daca nu intelege, asta e. Nu trebuie sa va invinovatiti sau sa va simtiti aiurea din cauza lipsei de respect. O sa ii treaca ei, o sa realizeze probabil ca a gresit. happy

| blandete a răspuns:

In locul lui Adi nu mai invitam pe nimeni, stateam cu tine si ne petreceam ziua cat m ai frumoswinking

| Футболистка a răspuns:

Cred-ca ele isi vor da seama mai tirziu cine si ce fapta a facut.dar dupa parerea mea dreptatea i se cuvine prietenului tau.(am avut si eu asa situatii in care era mizerie,prieteni,etc.) oricum cit de suparat nu ai fi sau chiar distrat ar trebui putin respect, mai ales ca nu era la ele acasa... sper ca te-am ajutat.(L)
P.S-poti sa incerci sa vb cu ele, daca crezi ca va fi ok, sau impreuna cu ADDY, sa vb cu D si G smug
Succese.smug