| Adrian_Paraschiv_1993 a întrebat:

am si eu o problema am 18 ani si nu stiu ce sa mai fac am un tata alcoolic nu ma suporta deloc se ia de mine, si mama mea e in Italia nu stiu ce sa fac ia zice sa vin acolo la munca dar eu parca na-s pleca n-am o situatie financiara deloc buna. astept un sfat. dau FuNDa!

Răspuns Câştigător
| RalucaGabriela12 a răspuns:

Pleaca dincolo. E o viata mult mai buna, nu ai nimic de pierdut, in timp strangi bani, iti indeplinesti visele. Nu e ca si cum ai pleca printre straini, o ai pe mama ta acolo. daca as fi in situatia ta, as fi in avion deja.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pai daca acum nu mergi la munca cand vrei sa mergi? Cand vei fi batran ca mine? Mergi si fa-ti o viata mai buna. Scapi si de taica-tau.

| Adrian_Paraschiv_1993 explică (pentru RalucaGabriela12):

Va multumesc din suflet asa o sa fac!

| MissADEEL a răspuns:

Singura soluție e emanciparea în cazul tău.
Ai și vârsta la care e cazul să te realizezi, să fii independent.
Oriunde ai vrea să rămâi, în Italia sau România, ai putea să începi să lucrezi sau, o perioadă, să mai suporți puțin situația și să înveți să faci ceva bine care să îți aducă bănuți. Caută-ți un apartament sau o garsonieră unde ai putea să stai în chirie. Fii pe picioarele tale.
Dacă totuși te răzgândești și alegi Italia, ai sprijinul mamei, deci pare o variantă mai bună în ceea ce privește viitorul. Știu cum e să pleci într-o țară străină, știu că ai impresia că pierzi totul, dar îți poți face o viață și acolo.

| vladv26 a răspuns:

Cauta-ti o slujba in Romania pentru moment. Ia-ti o garsoniera in chirie pana te muti in alta tara.

| egreusaitigasestiunnumevalidpeTPU a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa mergi in Italia la mama ta, daca tine la tine si vrea sa te ia.Ai 18 ani va trebui sa muncesti ca sa iti castigi banii.In Italia ai mai multe oportunitati si se castiga mult mai bine decat aici.Mai ales ca se ia si tatal tau de tine...Stiu ca e greu sa te desparti de locurile in care ai crescut, dar asa e viata..Depinde si daca ai facut vreun liceu sau ceva.Adica daca ai ceva specializari o sa-ti gasesti mai usor loc de munca.Eu m-am duce la mama daca as fi in locul tau, sau daca ai ai ceva rude care te-ar putea ajuta.Si in caz ca ai, sfatuieste-te si cu ei.Multa sanatate si sa ai o viata buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te in Italia. E mult mai bine ca in Romania. Evident daca te tii de munca si nu esti o putoare.