| anonim12345678900734269864 a întrebat:

TPU!
Asta este o intrebare mai mult pentru fete, asa ca daca esti fata, raspunde-mi, te rog, ma va ajuta parerea ta.

Bun, deci eu am menstruatie de vreo 4 luni si pana acum mi-a venit in fiecare luna, doar ca putin decalat, cum e si normal in primii 2 ani, la inceput.

Sunt in clasa a 8-a si as vrea sa va cer cateva sfaturi, trucuri in legatura cu menstruatia.

1. Voi cum ii faceti fata?
2. Niste secrete pentru a se scurge mai putin sau ca sa nu ma incomodeze la scoala?
3. Am mereu un absorbant in ghiozdan, dar ca sa-l schimb, evident, trebuie sa merg pana la baie. Unde sa-mi pun absorbantul din clasa pana la baie, ca sa nu-l vada ceilalti? ( am uniforma si nu am buzunare)
4. Cum sa fac sa ma pot misca mai mult cand sunt pe stop, sa ma pot bucura de lucruri fara sa am grija ciclului?

Multumesc mult si va astept raspunsurile in numar cat mai mare. DAU FUNDA! :*

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Buna!
2. Nu ai cum sa influentezi scurgerea, tine de organismul fiecarei fete. Din contra, se spune ca cu cat ai ciclul mai abundent cu atat esti mai sanatoasa. Singurul lucru care poti sa-l faci e sa mergi cat mai des la baie sa-ti schimbi absorbantul.
3. Cand nu am buzunare eu mi-l pun sub dunga pantalonilor, in dreptul nasturlui, fermoarului etc.
4. In primele 2 zile de ciclu, cat e mai abudent, e recomandat sa nu faci prea multa miscare pentru ca poti cauza o hemoragie. Pur si simplu imagineaza-ti ca nu ai nimic, totul vine din creier, si verifica-ti absorbantul regulat.

7 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Pai...ii fac fata asteptand sa se termine, dar mai iau o pastila din cand in cand, ma imbrac in negru sau in culori cat mai inchise.
Nu poti sa il faci sa curga mai putin..trebuie sa te schimbi des si sa nu faci sport mult(adica mult efort).
3. Exista cutii special pentru asa ceva..sau pune-l intr-un portfard..sau intr-un caiet pe care il iei cu tine.Asa nu se va vedea.
4Trebuie sa ai mereu absorbante la tine fiindca asa vei sta linistita ca in caz de se intampla ceva ai de rezerva, sa mananci alimente precum banane, spanac etc(am citit ca ajuta).Si in rest te poti misca in voie.Se spune ca nu ai voie sa faci sport, dar adevarul acum este sa nu faci sport intens adica sa alergi vreo 3-4 kilometri sau sa ridici greutati peste 4-5 kg.Bafta!

| AlexandraAlle08 a răspuns:

Pai,
1. Mi-a fost cam greu la inceput, dar dupa vreo 5-6 luni a devenit mai ok.
2. Eu pun mai multa vata pe tampon si poti sa bei ceai de traista ciobanului(cand beau nu am tare)
3. Eu am un fel de penar in care tin tampoanele si cu el ma duc la baie.
4. Pai nu prea ai cum, te misti mai mult->ai mai tare.

| anonim12345678900734269864 explică (pentru Nirvanaaa):

Multumesc mult!

| anonim12345678900734269864 explică (pentru Adry05):

Chestia e ca stiti cum in zilele dinaintea venirii ciclului secretia vaginala e mai abundenta. Ei bine, de exemplu, la scoala, chiar daca imi pun cand astept sa-mi vina un absorbant mai subtire, tot confund deseori secretia vaginala cu sangele, asta pana verific si ma conving daca e una sau alta.
Voi cum va dati seama?

App, mersi mult pentru ideea de la 3, chiar e geniala

| Adry05 a răspuns (pentru anonim12345678900734269864):

Nu ai cum sa-ti dai seama decat verificand happy Si eu am problema asta si ma duc imediat la baie ca sa vad cum sta treaba. laughing

| anonim12345678900734269864 explică (pentru Adry05):

rolling on the floor)))) De ce suntem noi fete?

| Adry05 a răspuns (pentru anonim12345678900734269864):

Eh, avem si destule avantaje. laughing