| burymeatmakeoutcreek a întrebat:

Buna TPU! Astazi am primit rezultatele de la EN si la romana am fost surpinsa deoarece am obtinut nota 8, 65. Am discutat cu profesoara cu care am facut meditatii si mi-a spus sa fac contestatie, la fel si doamna profesoara de la scoala. Eu va spun sincer ca mi-am calculat de mai multe ori si cel mai putin mi-ar iesi 9, 10..Credeti ca merita sa fac contestatie sau nu, avand in vedere ca sunt sigura de faptul ca am facut mai mult? Si mai doresc sa precizez faptul ca notele obtinute la scoala mea la romana au fost micute si se vor depune mai multe contestatii, in caz ca acest lucru vi se pare relevant. Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Să știi că cunosc un caz similar cu al tău. Am un coleg care a fost la olimpiada de geografie, etapa locală. A luat 8 și ceva sau 9 (nu mai știu). Ideea e că el mi-a zis că vrea să depună contestație, deși avea notă suficientă pentru a merge la națională. I-am zis s-aibă grijă că s-ar să-i scadă nota și că, în plus, e nonsens să ceară contestație din moment ce nota e satisfăcătoare. A începutul omu' să-mi explice cum nu se poate așa ceva, cum el a calculat punctajul etc. Chiar mi-a arătat baremul. Era foarte convins iar eu am dat din umeri și am zis "Bine, dacă tu zici!". Iar când a venit rezultatul ghici ce? I-a scăzut nota! Nu era mulțumit cu ce avea și s-a ales cu mai puțin. Nici la națională n-a mai fost!
Ceea ce vreau eu să-ți zic e asta: dacă nota respectivă e suficientă pentru liceul la care vrei să mergi, nu depune contestație. E inutil. Dacă tu vrei să mergi la un liceu bun și ești SIGURĂ că nota ta trebuia să fie peste 9 atunci depunde, dar îți asumi tot ce decurge din asta (inclusiv dacă îți scade nota).

9 răspunsuri:
| miraeeeeeeeeee a răspuns:

Eu cred ca depinde foarte mult de profesorul care corecteaza. Unul poate aprecia mai mult ce ai scris, altul mai putin. Daca tu iti poti asuma riscul de a-ti scadea nota, eu zic sa incerci sa faci contestatie. Mai ales daca esti sigura ca poti obtine mai mult. E posibil sa regreti mai tarziu daca nu faci si o sa ramai cu gandul ca puteai lua o nota mai mare.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti sigura de ce afirmi atunci poti face contestatie si probabil nota iti va fi marita.

| Nirvanaaa a răspuns:

Dacă ești sigura de ce ai făcut, fa o contestație.

| burymeatmakeoutcreek explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Multumesc frumos! Am decis ca voi face pentru ca la liceul la care vreau sa ajung media este 9, 30..Matematica nu este o problema pentru ca daca la romana daca mi-ar mai da macar 0, 40 sutimi as intra.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru burymeatmakeoutcreek):

Ok. Succes! Sper să iei o notă mai mare!

| Violleta2022 a răspuns:

Ma indoiesc ca vei obtine 50 de sutimi la o contestatie, fiindca un profesor iti evalueaza lucrarea conform grilei primite de la inspectorat si ma indoiesc sa fii gresit atat de mult acel profesor, care ti-a dat punctajul de 8.65.
In orice caz, la contestatie vin 2-3 profesorii care iti iau lucrarea la puricat cuvant cu cuvant, virgula si punct si atunci s-ar putea sa iti mai dea 10-20 de sutimi sau sa-ti reduca punctajul daca ei gasesc greseli, indiferent cat de mici.
Tu ca copil nu poti sa-ti calculezi nota, fiindca nu esti constienta de greselile facute.

| burymeatmakeoutcreek explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Buna! Am revenit cu un,, update". Am obtinut nota 9 dupa contestatie!

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru burymeatmakeoutcreek):

Și îți ajunge să intri la liceul pe care-l vrei?

| Sisiwieuc9 a răspuns:

Ba, eu nu va inteleg ma. Nu puteti sa retineti ce naiba ati scris la evaluarile alea? La alea mai dificile zic, nu la alea de clasa V. Daca stiti ce ati scris, verificati daca a fost corect si gata. Daca nu, nu mai face contestatie, daca da, fă.