| Alextareeee a întrebat:

Ce sa fac? De la o vreme nu ma inteleg cu parintii. Tata ma ameninta cu bataia si tipa la mine si eu nu fac nimic, iar mama a devenit un om caruia ii spui ceva si dupa 5 minute te intreaba iar (ca la prosti) si o face probabil intentionat deoarece i am spus ca urasc asta.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu ma inteleg absolut deloc cu parintii desi nu sunt un copil care sa aiba probleme la invatatura sau probleme de comportament. Atitudinea ta, oricat ar fi de buna, nu o sa o schimbe pe cea a tatalui, mai ales daca violenta lui este provocata de consumul de alcool (asta o ppti observa chiar tu). Tot ce poti sa faci este sa te resemnezi si sa te ocupi cat mai intens de pregatirea ta profesionala pentru a scapa cat mai repede de acesti asa zisi parinti.
Mult succes!

| Nemessys a răspuns:

Incearca totusi sa porti o discutie cu ei cand sunt mai bine dispusi dar sa fie amandoi. nu astazi cu tata si maine cu mama. Spune-le sa se gandeasca si la tine, sa se puna in locul tau. Sunt sigur ca o sa inteleaga. Dar daca tot continua si continua si situatia se agraveaza, exista protectia copilului. Oricum stai calm ca nu esti singurul deci nu e ceva neobisnuit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Parintii din ziua de azi sunt si ei stresati din cauza locurilor de munca, banilor insuficienti, ratelor la casa sau alte obiecte etc. Am incercat si eu sa le atrag atentia alor mei, insa relatia a devenit si mai tensionata. Ei considera aceste lucruri, cateodata pe buna dreptate, minore si nu le iau in considerare. Nu o sa inteleaga nimic. Te asigur eu. Mai ales la genul de parinti pe care l-a descris el.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca sunt suparat / nervosi din cauza locului de munca/ banilor etc, asta nu inseamna ca trebuie sa se razbune pe copii lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Sunt perfect de acord. Insa nu cred ca le poti schimba metalitatea. Eu o iau ca pe o invatatura de minte si anume: sa nu fac copii daca nu sunt in stare sa le ofer atentie si sa le asigur tot ce le trebuie.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai mare dreptate! Dar uite ca unii copii sunt facut mai mult asa, dintr-o aventura ceea ce e destul de trist ca sex-ul se face 95% din placere si 5% pentru a face un copil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Asa e. E foarte trist ca unii nu au coborat inca din copac ca sa foloseasca un prezervativ pentru a avea parte de placere fara "neplaceri".
Sa ai o zi faina! happy

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi, la fel happy