| silivlad a întrebat:

Buna TPU ce sa fac sa nu ma plictisesc la scoala ba chiar sa-mi placa scoala?(Trec pe-a saptea si vreau sa ma apuc de scoala doar ca probabil o sa ma plictisesc si o sa ma re-apuc de jocur pe pc. Vreau sa gat anul viitor cu media generala 10 dar am nevoie de ajutor pentru ca cred ca o sa ma plictisesc.)

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Bun, atunci ajungi acasă îţi scrii temele şi înveţi dimineaţă.

15 răspunsuri:
| Nelutzu2000 a răspuns:

Da si eu trec a saptea si crede'ma k sunt la fellaughing media de 10 e cam mare pentru clasa a saptea...care o o clasa greuta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Pai, pur si simplu sa-ti impui sa inveti. Si gandeste-te ca de fiecare data tu te intalnesti cu colegii si atunci n-ai cum sa te plictisesti. O zi buna!

| Buftea_Meditatii_Limba_Engleza_1978 a răspuns:

Singurul bagaj pe care un om il ia cu el atunci cand trece pragul casei este bagajul de cunostinte! Pretuiti fiecare moment petrecut la scoala si aspirati cu sete informatiile!
Daca esti interesata sa inveti/exersezi limba engleza prin jocuri, scrie-mi la: protraduceri@gmail.com
Numai bine sa va fie!

| HolyPotato a răspuns:

Nu trebuie să-ți impui neapărat media 10, cel mai bine e să ai obiective cât mai realiste. Pentru început, să știi că te ajută să te așezi în prima bancă, iar dacă ai posibilitatea, să te muți cât mai des. Pe mine chestia asta mă ține trează și mai atentă. Dacă încerci să răspunzi de câteva ori pe parcursul orei, vei vedea că totul e mai ok. Încearcă să-ți modifici scrisul, asta va crea o plăcere mai mare în a lua notițe. Cel mai important e să prinzi ideea din clasă, apoi totul va merge ca pe roate, chiar dacă mai sari din când în când peste o temă. Trebuie, în principiu, să te alegi cu ceva din vizita la școală, nu numai să tocești. Legat de jocurile PC, încearcă să-ți faci temele cât mai departe de computer și să-ți impui un anumit interval de timp când te joci. Îți poți pune spre exemplu alarmă la telefon din momentul în care îl aprinzi să nu stai mai mult de o ora/o oră și jumătate în cursul zilelor de școală.
Schimbă-ți ora de culcare, cu cât vei fi mai odihnit cu atât vei fi mai atent.
Toți elevii spun în vacanța de vară că vor învăța mai bine anul viitor (inclusiv eu laughing ) dar cel mai important e să te ții cât de cât de promisiune, dacă îți propui de la început să ai media 10 vei fi cam dezamăgit.

| Adry05 a răspuns:

... Crezi că ceilaţi învaţă de drag? Îţi impui că trebuie să înveţi şi gata! Faci program, ajungi acasă la 2 să zicem, mănânci, stai o oră şi la 3 te apuci de teme şi nu te ridici până nu le faci şi nu înveţi tot ce ai nevoie. Dacă termini până la ora 5, atunci mai poţi lucra şi o jumate de oră măcar suplimentar la o materie la care nu te descurci (Eu zic jumate de oră la mate jumate la română pentru că într-a 8-a dai examen din ele )

| silivlad explică (pentru Buftea_Meditatii_Limba_Engleza_1978):

MS de ajutor dar lb. engleza o stiu foarte bine din cauza jocurilor si a netului
(aaa si fara suparare dar is baiat,
nu fata)

| silivlad explică (pentru Adry05):

Problema mea ii ca am scoala de dupa-masa si fac naveta 11 km pan la scoala

| silivlad explică (pentru HolyPotato):

Am uitat sa spun ca eu in ore is cam cel mai atent din clasa, (nu zic ca n-am medii proaste (cl. a 5-a media generala 9, 60; iar a sasea 9, 33))darstau prost cu invatatu si temele

| silivlad explică (pentru Nelutzu2000):

Stiu si eu cai grea dar ce sa fac daca numa acuma mi-a venit in gand sa gat cu media 10

| HolyPotato a răspuns (pentru silivlad):

Atunci încearcă, după cum am spus, să reduci timpul de stat pe calculator.

| silivlad explică (pentru HolyPotato):

Ms

| Adry05 a răspuns (pentru silivlad):

Dacă nu ţi-e rău pe maşină poţi învăţa când mergi. big grin

| silivlad explică (pentru Adry05):

Bine gandit, dar mi se face rau de masina cand citesc/scriu

| silivlad explică (pentru Adry05):

Da asa m-am gandit si eu
pentru ca mai am o colega care face la fel si are media 10

| Adry05 a răspuns (pentru silivlad):

Ok. Baftă cu şcoala! happy