| anonim_4396 a întrebat:

crush tocmai ce s-a despartit de prietena lui si acum sufera dupa ea, am trecut pe langa el pe hol si am vazut in ochii lui durere si dezamăgire,el fiind de obicei foarte vesel si glumet, as dori sa il ajut sa o uite sau sa nu mai fie asa trist, pentru ca tristetea lui ma afecteaza, nu am curaj sa ma duc sa vorbesc cu el... Aveti vreo idee despre ce pot face sa il ajut?

Răspuns Câştigător
| Raven a răspuns:

În cazul ăsta poți oricând să-i spui, mai în glumă, mai în serios, că dacă are nevoie de un umăr pe care să plângă, al tău e disponibil. În felul ăsta, dacă nu e interesat, te poate refuza tot cu o glumă, fără să te facă să te simți prost. Sau organizează o ieșire la film cu mai mulți colegi și invită-l și pe el, după felul în care va reacționa îți vei da seama dacă interesul tău față de el e bine primit.

5 răspunsuri:
| User1746 a răspuns:

Încearcă să te apropii de el ca o amica în prim plan, ca mai apoi când o să vă apropiați, îți va fi mult mai ușor să îi spui ce simți. Funda?

| Adry05 a răspuns:

Daca nu vorbesti cu el n-ai ce sa-i faci. Ai putea incerca eventual sa i dai mesaj sa-i zici c-ai observat ca e suparat si nu mai e asa vesel ca alta data si ce a patit si ca speri ca o sa fie bine, poate o sa aprecieze ca cineva a observat ca e suparat

| Raven a răspuns:

Dacă s-au despărțit iar el suferă, mai mult ca sigur că ea i-a dat de fapt papucii. Mare minune dacă nu pune și el întrebări pe TpU despre cum s-o recucerească. Pe lângă faptul că suferă, probabil și ego-ul lui e destul de șifonat, fiindcă a fost abandonat de-o fată. Nu prea e momentul să te bagi în seamă cu el, ori se va folosi de tine ca să încerce s-o facă geloasă, ori ca să-și aline orgoliul rănit, demonstrându-și că încă poate face o tipă să leșine după el. Nu cred că asta vrei, o relație care începe așa nu ajunge de obicei la happy-end. Și nici nu cred că i-ar conveni să știe că-l compătimești că e singurel și suferind, sărăcuțul... Are mândria lui, ce naba!
Doar în situația în care vă cunoașteți de multă vreme (prieteni din copilărie, vecini de cartier, mergeți împreună cu același autobuz, etc) îți poți permite să-i spui, mai în glumă, mai în serios ''sunt alături de tine, man, dacă ai nevoie de ajutor să-i spargi geamurile, trebuie doar să-mi spui'', ori ceva de genul ăsta, în funcție de imaginația ta. Ai zis că de obicei vesel și glumeț, are deci simțul unorului, s-ar putea să meargă o astfel de abordare.

| ruxigabi228 a răspuns:

Scrie i o scrisoare in care sa i spui ceea ce simti. multe inimioare, e un turn on pentru baieti

| Aria28 a răspuns (pentru Raven):

Nu este genul de baiat cu un orgoliu cat China, este diferit, el nu se uita la cum arati, se uita la felul tau de-a fi, mereu prieteni lui spun ca are prietene urate si el mereu raspunde ca nu il intereseaza ambalajul si conteaza cum te simti langa persoana respectiva, este pur si simplu ceva diferit printre atatia oameni la fel, el acum este trist pentru ca a tinut mult la ea, dar nu ar incerca sa o faca geloasa pentru ca nu-i sta in fire...