| 1Hekate1 a întrebat:

Cu se face ca. dupa ce am vazut cu totii ce pot face cainii maidanezi tot exista oameni care nu vor sa fie eutanasiati? Nu inteleg cum pot exista oameni cu o ratiune asa mica incat sa ii protejeze.Pareri? Funda la cel mai interesant/credibil raspuns!

19 răspunsuri:
| irbis96 a răspuns:

Toti oamenii sunt la fel? Nu.
Toti cainii sunt la fel? Nu.

E adevarat ca s-au intamplat multe lucruri groaznice pana acum dar nu mi se pare corect sa scapi de toata 'turma' din cauza catorva. Oricum, spun asta pentru ca eu n-am avut probleme cu ei pana acum, poate daca as fi trecut prin ce au trecut altii as avea alta parere, dar deocamdata spun nu eutanasierii.

| 六兆年と一夜物語 a răspuns:

Sunt şi alte soluţii de a opri relele sau cum vrei să le zici produse de câinii maidanezi. chiar dacă sunt mai costisitoare sau nu la fel de utile şi câinii suntnişte vietăţi! Dacă un ţigan omoară un om o să scăpăm de toţi ţiganii? (scuze Dip!)

| fearlessss a răspuns (pentru 六兆年と一夜物語):

Nu nu i omoram pe toti pentru ca oamenii au ratiune! Pot fi reeducati, invatati ce e bine! Si oamenii nu sunt toti la fel, cainii da.Un om care omoara nu ar trebui ucis..pentru ca el poate fi reeducat, cum am mai spus.Cainii nu.De ce sa dam bani pentru. adaposturi de caini in loc sa facem adaposturi pentru oamenii strazii? Sunt mai importanti niste caini decat acei oameni care stau la colt de strada si cersesc pentru o paine? Si. daca sugerezi sa se faca si pentru oameni si pentru caini..atunci noi din ce mai traim? Si asa nu avem bani..mai bine lasam naiba cainii, ii omor scapam de cheltuieli in plus.

| Bianca306 a răspuns:

Pareria mea este ca ar trebui caini sa fie dusi la adaposturi de animale si testati cei care sunt agresivi si cei care sunt blanzi. Apoi cei care sunt agresivi si bolnavi ( saracii decat sa ii lasi sa sufere din cauza unei boli incurabile ) eutanasati pentru ca nu poti sa dai spre adoptie un caine agresiv, sa manance un copil sau un om. Iar cei cuminti d-ati spre adoptie, si asa am impaca si iubitorii de animale si cei care au fost muscati de caini si nu mai vor sa ii vada pe starda.

| 六兆年と一夜物語 a răspuns (pentru fearlessss):

Mda... oamenii sunt toţi nişte creaturi oribile, după mine nu merită NIMIC (doar copiii). Măcar animalele greşesc când merg pe instinct. Oamenii fac greşeli intenţionat şi sunt toţi la fel. Nişte gunoaie.

| 六兆年と一夜物語 a răspuns (pentru 六兆年と一夜物語):

Ăhăm, m-am exprimat greşit. Înafară de copii*

| AℓℓeAℓℓexa a răspuns:

Este adevarat ca ce s-a intamplat nu a fost de bine,dar nu trebuie omorati. Esita oameni care ar putea le faca niste camine cainilor maidanezi,dar tot nu se intampla mai nimic. Eu ma numar printre acei oameni,fiindca nu cred ca ar trebui omorati doar pentru ca nu au un camin si un stapn iubitor langa ei care sa ii iubesca la fel de mult cum imi iubesc eu cainele. Tie ti-ar placea daca te-ar omori doar fiindca esti om,si totusi nu ai facut absolut nimic? Tie ti-ar placea daca ai sta in aceleasi locuri mizere si fara pic de iubire? Si oricum,cainele este un animal, depinde in ce conditii traieste. La fel este si cu oamenii. Oamenii sunt mult mai groaznici. Oricum, daca ar fi fost un parinte langa el, parintele ar fi fost cel muscat fiindca el s-ar fi pus in fata cainelui. si sa stii ca un caine isi apara teritoriul, chiar daca il are doar pe acela. e trsit sa vad oameni fara pic de inima pe acest site...sad

| 1Hekate1 explică (pentru AℓℓeAℓℓexa):

Am inima, PENTRU OAMENI! Caini isi apara teritoriu? Bine, atunci ni`l aparam si noi! Noi suntem stapanii nu ei! Cum adica isi apara teritoriu? e al nostru.Nu sunt omorati doar pentru ca stau pe strazi ci pentru ca ataca.,, Tie ti-ar place daca ai sta in acleasi locuri mizere si fara pic de iubire`` :1.Sunt animale crezi ca au mofturi la locuri sa fie curate etc?laughing 2.Sunt multi oameni care chiar stau in acele locuri..la ei ca-ti va ganditi? Cand ati facut vreodata ceva pentru ei? La caini sa le da`ti mancare sa ii mangaiati, dar cand vezi un cersetor razi de hainelelui, sau treci nepasator.Inainte de a proteja animalele ar trebui sa protejam oamenii! Luati ma cainii de pe strada la voi acasa si gata, daca tot tine`ti asa mult la ei nu ne mai chinuiti pe noi! Sa nu pot merge pan l; a Anabela ca sunt cate 10 caini care latra?

| 1Hekate1 explică (pentru Bianca306):

De acord.Dar cum i testezi? Adica. poate atunci sunt cuminti si noaptea ataca.e complicat ce zici tu.dar da, asa ar fi cel mai bine

| 1Hekate1 explică (pentru 六兆年と一夜物語):

Ok..deci esti o creatura oribila care nu merita nimic.Atunci,nu merita sa tinem cont de parerea ta, ca doar esti un gunoi.

| 六兆年と一夜物語 a răspuns (pentru 1Hekate1):

Da, la fel ca tine şi ca toţi. Deci nu ar trebui să ţinem cont de părerea nimănui dacă vrei să gândim aşa. Noi suntem Dumnezeu să decidem cine să moară şi cine nu?

| 1Hekate1 explică (pentru 六兆年と一夜物語):

Daca Dumnezeu nu decide sa moara sau sa se intample ceva cu ei sa nu mai fie asa, atunci da, intervenim noi! Dar...cine sunt cainii sa ne decida soarta? Cine sunt ei sa ne faca sa ne fie frica sa mergem pe strazi?

| 六兆年と一夜物語 a răspuns (pentru 1Hekate1):

Mda... aş avea de comentat multe dar mi-e prea lene, oricum nu ai ţine cont. Dece ABIA ACUM s-a gândit cineva să facem ceva? Pentru că s-a întâmplat ceva. De ce nu ne-am gândit dinainte, hă?

| 1Hekate1 explică (pentru 六兆年と一夜物語):

Pentru ca ne-a fost mila de ei, nu ne-am gandit.Dar cand vedem ce fiare pot fi si lipsite de...ma rog..nu au ei sentimente sunt 1.caini 2.crescuti pe strada ..pana si oameni crescuti acolo sunt mai rai deci. ..Eu vreau sa merg linistita pe strada, cer mult? Nu prea cred

| 六兆年と一夜物語 a răspuns (pentru 1Hekate1):

Mda... prefer să nu mai zic nimic, eşti tare încăpăţânată, nu poţi înţelege.

| 1Hekate1 explică (pentru 六兆年と一夜物語):

Poti sa zici ca nu ma deranjeaza.Eu sunt incapatanata sau tu? Raspunde`mi la intrebarea aceasta te rog si apoi daca vrei nu iti mai scriu:Vrei sa traiesti?

| 六兆年と一夜物語 a răspuns (pentru 1Hekate1):

Şi vrei să zici că (,) câinii sunt cea mai mare ameninţare a mea? rolling on the floor Asta chiar e tare laughing După ce-mi îndeplinesc visele pot să mor liniştită.

| AnalbagBannatPeNedrept a răspuns (pentru 六兆年と一夜物語):

Daca zici ca oamenii sunt capabili de fapte ingrozitoare atunci ar trebui sa citesti ceva despre ce fac animalele in regnul animal, isi mananca puii cand nu au surse de hrana, un mascul nu sta pe ganduri ca sa manance puii unei femele deoarece stie ca asa va intra din nou in calduri, sa macelaresc se schingiuiesc pentru supravietuire, reproducere, dominanta, suna putin mai rau decat ce facem noi este? si asta se intampla zi de zi. poti sa prezinti salbaticia la tv cu crizanteme si panselute, dar adevarul e ca e o lume brutala unde doar supravietuirea conteaza, altceva nu exista.

| fearlessss a răspuns (pentru 六兆年と一夜物語):

Una din cele mai mari, daca nu chiar cea mai mare.Nu e vina mea ca tu nu tii la viata.Asa de curiozitate daca vrei sa imi raspunzi...care sunt visele tale?