| Kayn221 a întrebat:

Cum e la facultate? Cum sunt majoritatea oamenilor? Adica e ca in liceu de se comenteaza mereu daca te imbraci nu stiu cum sau faci nu stiu ce? De se ia lumea de tine aiurea. Mai ales cei mari tu fiind boboc?
Cam ce fel de persoane sunt la facultate si de ce fel de persoane ar trebui sa ma feresc?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| aimullah123 a răspuns:

Uite cum mi s-a parut mie la Politehnica Bucuresti
Ne-a dat un examen de admitere asa ca pentru babalai, putea sa il ia oricine si dupa sa vezi ce grea a devenit materia.
Nu ii intereseaza pe profesori cu ce te imbraci tu, bine acum sa nu te duci in curu gol.
N-am vazut nicio bataie pe acolo, niciodata.
Colegii erau de treaba doar ca nu prea se radea asa mult ca in liceu. Toata lumea era putin mai serioasa.
Daca te duci la facultate sa fii prezent mereu, sa nu chiulesti niciodata ca se simte diferenta. Adica la cursuri nu e obligatorie prezenta dar ai nevoie de notitele alea. Exceptand Cultura civica la inginerie electrica ahahahaha.
Gasesti acolo profesori si de treaba si naspa.
A si foarte important, atunci cand te inscrii la facultate intereseaza-te foarte foarte foarte mult
Eu m-am retras pentru ca nu stiam ca o sa fie asa grea.
Era cu mult peste nivelul meu si nu mi-a zis nimeni ca e nevoie sa mananci fizica si chimie pe paine la Poli.

7 răspunsuri:
| Kayn221 explică (pentru aimullah123):

Am maine inscrierea si am de ales intre Stiinte administrative si Drept. multi imi zic sa merg la Stiinte, ca e mai lejer. pe mine ma atrag ambele in aceeasi masura. Poti sa imi dai un sfat cum sa ma imprietenesc cu lumea? Sunt mai retras de fel si nu prea pot aborda lumea.
Multumesc big grin

| aimullah123 a răspuns (pentru Kayn221):

Dupa cum ai scris mie imi pari foarte prietenos. Nu am ce sa te invat dar sa iti spun ceva.
Daca esti retras nu e ok. Asta e un alt motiv pentru care eu m-am retras din facultate(apropo, daca te retragi din facultate nu mai ai dreptul sa mai dai la buget). Eram foarte rusinos, mi-i faceam prieteni doar pe aia pe care nu ii voia nimeni, chiuleam ca sa nu ma scoata la tabla.
Mergi la psiholog si vezi din ce cauza esti retras. Ca poate ai ca mine traume din trecut sau poate ai fobie sociala cum am eu.
Trebuie sa schimbi chestia asta la tine. De ce sa iti strice viitorul o problema banala?
Eu merg la psihoterapeut si e foarte tare.
Prima data am avut emotii mari si imi frecam mainile, nu vorbeam corect gramatical pentru ca tremuram tot si dupa am descoperit ca e o persoana care chiar ma intelege si in care pot avea incredere iar acum imi stie cele mai intime ganduri. Discut orice cu doamna psihoterapeut. E o experienta excelenta. M-a invatat o gramada de chestii si inca mai invat.
Daca mai ai intrebari, iti raspund oricand big grin

| Kayn221 explică (pentru aimullah123):

Chestia asta cu faptul ca sunt retras se datoreaza faptului ca ma complexez foarte mult. ma consider naspa, chiar daca nimeni nu a zis ca sunt sau ceva.
Orice mic defect il aprofundez de 400 de ori si ma simt ciudat in public, mereu cred ca se focuseaza lumea pe defectele mele.
Nu prea stiu ce interese au ceilalti incat sa pot discuta pe anumite subiecte si ma pierd nestiind ce sa intreb.
Si as mai vrea un sfat legat de invatat, cum pot invata incat sa am timp si de altceva, dar in acelasi timp sa fiu pregatit de sesiune?

| aimullah123 a răspuns (pentru Kayn221):

Iti faci un program. Daca ai probabil 6 ore la facultate mai pui 3 ore de invatat si in restul faci ce vrei tu. Cu siguranta o sa ai timp o gramada. Eu am invatat numai in sesiune si am avut doar o singura restanta pentru ca nu intelegeam materia big grin. Depinde si de cat de grea e facultatea la care o sa te duci. Dar e bine sa te pui serios pe invatat daca vrei sa faci ceva cu facultatea aia. Daca vrei doar sa iei o diploma inveti in sesiune ca mine si iei examenele cu 5. Dar iti recomand sa pui mare accent pe seriozitate. Daca te inscrii la facultate, tine-te de ea ca nu o sa fie exagerat de grea.

| Kayn221 explică (pentru aimullah123):

Multumesc pentru rabdare si raspunsuri happy

| aimullah123 a răspuns (pentru Kayn221):

Cu mare placere!

suntserios
| suntserios a răspuns:

La facultate deja lumea se maturizeaza vizibil. Fiecare isi vede de treaba lui, nu mai exista batalia ai pentru popularitate, nu conteaza daca esti tocilar sau nu samd. Fiecare dupa cum ziceam isi vede de treaba lui si daca stai la camin, fiecare isi vede de betia lui.