| Cosmin483 a întrebat:

BUNĂ, TPU!
Da, sunt introvertit. Nu mai suport sa stau retras în "bula" mea de singurătate, sa nu știe nimeni ce am, ce simt, ce vreau. Urăsc că sunt într-o lume unde 30% sunt introvertiti. Urăsc sa nu reușesc să-mi fac prieteni, parca nu sunt bun de nimic. Am luat 9, 50 la română și 7, 30 la matematică la evaluarea națională iar părinții îmi spun "prost și handicapat". M-am saturat de viața asta. Nu mai suport faptul ca extrovertitii nu înțeleg ce vor introvertitii. Parca nu mai fac față lumii. Nimeni nu ma acceptă așa cum sunt, un introvertit timid căruia îi place să-și petreacă singur timpul. Nu știu ce să fac.
Îmi recomandati sa fac ceva? Dacă nu va cer prea mult vreți sa-mi dați niște titluri de cărți despre "problema" mea?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cărțile nu o să te ajute. Am avut o studentă care avea aceleași probleme cu părinții. A plecat la doctorat în vest și a rămas acolo. Așa a rezolvat.
Ce să faci, să socializezi. Să saluți, să întrebi ce mai faci, să conversezi ori de câte ori ai ocazia.

| Cosmin483 explică (pentru sadrian46):

Mulțumesc, încerc să fac pasul ăsta cu socializarea.

| Dana2103 a răspuns:

Sa mergi la un psihiatru. Nu esti introvertit sau singuratic. Acestia se complac in singuratate, tu nu. Ai anxietate sociala. Cei timizi sunt timizi la inceput dar socializeaza.

| Cosmin483 explică (pentru Dana2103):

La psihiatru nu merg cei cu probleme serioase? Am vorbit cu doamna psiholog și a spsu ca fac progrese in legătură cu timiditatea mea. Am intrat în TNL și de asta. Ea a spus ca sunt introvertit.

| Dana2103 a răspuns (pentru Cosmin483):

O persoana introvertita socializeaza, doar ca spre deosebire de cea introvertita este mai retinuta. Timizi sunt si cei extrovertiti dar timiditatea dispare dupa ce cunosti lume. Daca tu ai depresie si consideri ca nu esti bun de nimic, atunci e firesc sa te izolezi, sa ai un comportament evitant. Este manifestarea anxietatii sociale si a depresiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îţi recomand să citeşti "Terapia prin râs" de Lenny Ravich. E uşor de parcurs şi de înţeles.

| seth2016 a răspuns:

Sa fii mereu neinteles e nasol. Dar sa fii introvertit nu e nasol deloc.

Fa-ti un T-shirt sau mai multe pe care sa scrie "Introverted, but willing to discuss about plants." sau "INTROVERTED. You read this. That's enough social interaction for one day."

Social media te poate ajuta la socializare. Comunicarea pe social media nu trebuie sa fie in timp real, ca o discutie fata in fata si asta te va stresa mai putin.

Timpul petrecut cu tine petrece-l cu folos. Citeste, joaca-te pe calculator si pune-ti creativitatea la munca, scrie o poezie, compune o melodie sau fa ceea ce te pricepi tu cel mai bine si te face fericit.