| nene14 a întrebat:

Deci am o intrebare si da stiu ca nu e o categori prea potrivita dar e destul de vizualizata. De ceva timp tot slabesc, am ajuns de la 95(cand am avut cel mai mult) la 70 de kg. Eu consider ca mai am ceva de slabit-am aproape 170, asa ca spun ca pe la 65 e ok. Doresc sa incep si putina sala dar stiu ca acest sport nu actioneaza exact precum celelalte sporturi precum inotul, adica nu e extrem de eficient pentru slabit si din cate stiu eu e imposibil sa transformi grasimea in muschi.
Intrebare. E mai bine sa astept pana cand ajung pe la 65 de kg inainte de a incepe sala? Mentionez ca joc cam de 3 uneori 4 ori pe saptamana tenis.Sau considerati ca pentru mentinere e mai eficient tenisul decat sala. Doresc niste opinii cat de cat argumentate.Multumesc

2 răspunsuri:
| Milmoii a răspuns:

Sala e cea mai eficienta pentru slabit, atat si pentru masa musculara. Nu e posibil sa transformi grasimea in muschi, dar poti elimina grasimea, iar apoi sa incepi un program de masa musculara. Daca vrei sa slabesti trebuie sa faci cat mai mult cardio, iar apoi iti sugerez sa incepi si sa iei in masa musculara, deoarece e destul de greu sa le faci pe ambele simultan.

| aXy99 a răspuns (pentru Milmoii):

Nu e greu deloc, e chiar indicat, mai ales ca nu o face la nivel profesionist, iar la inceput este chiar usor sa dai jos cateva kg de grasime si sa iei cateva kg de masa musculara, mai ales daca ai o dieta echilibrata.