| LarissaProdan a întrebat:

Este o intrebare lunga, dar sper sa cititi. Am nevoie de niste sfaturi, poate ca intrebarea e ciudata, sper sa nu radeti. Mama mea e foarte protectiva si dura. Nu pot vorbi deschis cu ea, vede partile rele in orice lucru marunt. Este o persoana paranoica si pesimista. Poate ca imi vrea binele si face toate lucrurile pentru mine ca ma iubeste, dar niciun parinte nu e asa. Mereu am avut de suferit din cauza acestui fapt. Am multe probleme din cauza asta si am decis sa va cer sfatul in privinta uneia care nu e foarte importanta ( e chiar minora ) pe langa celelalte, dar as vrea s-o rezolv. Am 15 ani si am sanii mari, dar nu cred ca mama ar fi de acord sa port sutien. Am avut tot felul de bustiere, dar toate ma deranjeaza si ma strang indiferent de marimea lor. Nu-mi plac, iar colegii rad de mine deoarece nu port sutien la varsta asta si ca sunt si mari ( sanii ). Nu pot sa-i zic mamei ce doresc, niciodata nu e de acord cu mine si asa. Imi e rusine sa-i zic, iar daca i-as zice, nu as rezolva nimic. Daca ar fi fost de acord, mi-ar fi sugerat mai de mult. Am vrut sa o fac intr-un mod discret. I-am zis ca nu mai suport bustierele si pe unele le-am rupt si am spus ca s-au rupt de la sine. Am fost de cateva ori la magazin cu ea sa cautam si la fiecare bustiera sugerata am zis ca nu-mi place, dar nu am mai cumparat nimic. Nu o sa-i zic direct ce vreau, nu doresc raspunsuri cu ’ spune-i, te va intelege, e mama ta’ etc pentru ca nu imi sunt de folos. Nu ii zic sub nicio forma. Ce modalitati as mai putea pune in practica? M-am saturat sa mi se vada urat prin bluza si sa ma simt naspa de cate ori port, iar cand altii imi zic ca ar trebui sa port sutien sau ma intreaba de ce nu port, ma simt prost, iar unele ’afirmatii’ sa le zic asa, chiar dor si sunt urate. Dau funda.

5 răspunsuri:
| Memecy a răspuns:

Dar care e faza cu bustiera? ca nu inteleg fii mai directa oleaca.Te incomodeaza sau iti ascunde decolteul si asta te afecteaza psihic ( sa nu mi-o iei in nume rau dar nu am inteles bine care este problema cu bustiera)

| RoxxRoxanne a răspuns:

Bună! Sunt și părinți de genul...cum e mama ta. Dacă nu te înțelege, încearcă să îți strângi tu bani. Nu e musai să îți cumperi unul de 80-90 de lei, sunt și la 15-20. Sau, când mergi la magazin, îi propui atunci ceva de genul: "Mamă, unul de ăsta nu ar fi potrivit?" (dacă ai curajul să îi spui asta). Sau poți chiar să "împrumuți" de la ea, cu toate că nu e prea igienic. Și dacă prin bluze o să se observe, înainte de a pleca, intri in camera ta, în baie și ți-l iei, apoi tragi repede haina pe tine, nu o să te verifice la ușă (părerea mea).
Fundă?batting eyelashes

| LarissaProdan explică (pentru RoxxRoxanne):

Pot sa-mi cumpar, dar daca nu e de acord, nu are rost. Nu ma pot ascunde, e greu.

| nimeniSInimic3 a răspuns:

Pai..nu stiu cum sa zci. Stii ce as face eu in locul tau? Pai..in primul rand (daca mama ta iti da bani de buzunar pentru la scoala) i-as strange iar apoi. fara sa sit maicamia mias cumpara un sutien. Adica..de acasa plec fara sutien.iar apoi atunci cand ajungi la scoala du-te la baia si punetil, iar dupa ce te duci iar acasa du-te la baie si scoatetil. tongue Ce zici?
Funda?
:* :*

| LarissaProdan explică (pentru nimeniSInimic3):

E prea greu + mai e si ascunsul.