| elenasofia a întrebat:

inainte de toate vreau sa va rog sa cititi tot ce am sa scriu aici si sa nu imi raspundeti ironic (e foarte important pentru mine)
Am 16 ani si sunt la profilul mate-info, clasa a 10 a.Pana la sfarsitul clasei a 8-a viata mea era ok, insa de cand a inceput liceul deci pur si simplu viata mea s-a schimbat total.Nu mai pot sa zambesc.
Cu parintii ma cert aproape in fiecare zi.La scoala am note destul de mici,matematica chiar imi place, imi fac si temele insa la teste habar nu am ce se intampla ca nu pot sa iau mai multe de 6-7.Proful e destul de naspa,ne pretinde foarte mult si la teste ne da foarte greu.
Acasa tot ce fac :stau si invat.Mi-e jena de parintii mei care nu ma pun la treaba, ba chiar mi-au luat si meditatii si la scoala am tot note mici..mereu ma cert cu ei, din orice motiv.Am o sora mai mica decat mine care este prima din clasa si se observa ca parintii mei o privesc cu alti ochi,insa le dau dreptate.
Cand vad alte fete de varsta mea ca la scoala se descurca foarte bine, se inteleg si cu parintii si au o viata minunata pur si simplu plang de suparare.sad
Nu mai am motive sa fiu fericita si sa zambesc.Viata mea e un dezastru. Nu mai vreau asta!
Nu stiu ce sa mai fac,vreau sa imi schimb viata,nu radical, insa pe cat posibil.
Va rog ajutati-ma. vreau cat mai multe pareri.
Le multumesc tuturor carora si-au facut 5 minute pentru a citit asta!

7 răspunsuri:
| andreealc345 a răspuns:

Hei. Iti propun sa fii mai atenta la ore. Poate ca asta e problema. Lucreaza si in plus. Eu una nu-s buna la mate, dar imi dau silinta. Incerc de cele mai multe ori sa lucrez mai mult decat ceilalti. Mama mereu imi spune : "Daca trebuie sa muncesti suplimentar pentru a ajunge la nivelul celor din jur, atunci fa-o. Nu sta cu mainile in san si te plange. Fa ceva in privinta asta." Si cel putin in cazul meu are dreptate. In legatura cu parintii tai, incearca sa nu te mai certi cu ei...stii...ei ti-ai dau viata si te iubesc foarte mult. Sunt sigura ca nu tin mai mult la sora ta decat la tine. E ca si cum tu iti iubesti o mana mai mult decat cealalta sau daca intr-adevar asa e, hai sa o taiem pe cea care o iubesti mai putin. Concluzie : incearca sa fii mai atenta atat la ore cat si la teste, zambeste mult pentru a atrage lucrurile pozitive asupra ta si nu te mai certa cu ai tai. Nu cred ca exista lucru mai dureros pe lumea aceasta decat sa te certi cu parintii. Sper din tot sufletul ca te-am ajutathappy

| Jolenne a răspuns:

Liceul este o perioadă grea. Deşi majoritatea oamenilor spun că este cea mai frumoasă perioadă a vieţii... are şi părţi rele.
Când am intrat la liceu am avut un şoc, pentru că totul mi se părea schimbat, iar viaţa mea parcă luase o altă direcţie.
Îţi voi da acelaşi sfat pe care mi l-am dat şi mie, şi anume să ai răbdare şi să vezi partea bună în tot!
Notele mici se vor îndrepta. Cel puţin în a 10-a se iau note mai mici pentru că este multă materie de bac. Cât despre părinţii tăi... se vor calma şi ei. Trebuie doar să eviţi orice conflict.
Iar faptul că sora ta este mai bună ar trebui să te motiveze. Încearcă să faci o întrecere din asta şi să o întreci la învăţătură. Iar dacă nu reuşeşti nu trebuie să fii dezamăgită. Viaţa merge înainte, iar notele nu te reprezintă...
Încearcă să le explici şi părinţilor tăi asta şi arată-le cât de mult îţi place matematica.
Găseşte-ţi un hobby şi fii puternică. Peste câţiva ani îţi vei aminti cu drag de această perioadă!

| corbulalbrosu a răspuns:

Ce note ai lacelelalte materii? Te obliga cineva sa fii la mate-info? Nu toti inteleg matematica, fizica chimia, deoarece sunt materii abstracte si efectiv nu le inteleg oricat ar invata si te-ai stradui chiar si cu meditator.Depinde care este visul, dorinta ta de adeveni in viata.Te sfatuiesc sa analizezi atent si sa pleci daca se poate de la mate-info deoarece nu are rost sa continui iti vei irosi timpul si energia inutil

| corbulalbrosu a răspuns:

Ti-am citit din intrebarile tale, Daca doresti sa discutam da add la misubacsi, sper sa te pot ajuta in cateva probleme.

| elenasofia explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc,notele proaste nu sunt doar la mate si sincer nu vreau sa plec de la profilul asta. Chiar imi place aici.

| elenasofia explică (pentru Jolenne):

Multumesc muult!
Tot ce as vrea e sa remediez situatia scolara, cred ca daca as putea sa remediez aceasta problema toate celelalte ar venii de la sine

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Elena,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!