| loveyou99 a întrebat:

Bună TPU!
Mi-am dat sângele la degetul mare și nu se mai oprește din sângerat. Cam de 2 ore îmi curge sânge. Am șters cu hârtie, mi-am pus plasture dar tot nu se opreste.

Ce să fac?

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Cu placere, imi place sa ajut oamenii happy
Da foloseste si Aloe Vera, dar inainte foloseste acele servetele dezinfenctante.
Incearcale intai pe alea vezi daca se opreste, si daca da, asteapta ceva timp pana sa folosesti aloe vera.
Deocamdata foloseste ce ai in trusa de ajutor pentru a te dezinfecta, si daca ti se opreste sangerarea, cam pe la 30 de minute dupa ce s-a oprit incearca sa dai cu aloe vera, dar cu foarte mare grija sa nu inceapa din nou hemoragiawinking

9 răspunsuri:
| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Mergi la doctor.

| loveyou99 explică (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Hm, la ora aceasta nu am cum happy

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru loveyou99):

Pune un pansament, ceva, esti taiat tare?

| MenInShadow a răspuns:

Sa mergi la doctor pentru o singura taietura sau ce o fi?
Nu prea cred, pentru ca in cel mai bun caz, nu este nimic si doar te faci de ras.
Incearca sa pui putin spirt acolo, ca sa dezinfectezi.
Apoi, tine foarte apasat mult timp pe locul din care curge sange.
Daca tot nu merge, nu mai pune plasture pentru ca nu merge.
Pune un pansament, roaga-o pe mama ta sa te panseze calumea, dar inainte sa-ti mai puna putin dar putin spirt pe rana.
Te culci, si maine dimineata vezi daca-ti mai curge sau nu.
Daca hemoragia tot continua, abia atunci te duci la un doctor, dar nu la unul de la spital, ci la doctorul de familie, sigur o sa stie el ce sa-ti faca.
Ps - Pansamentul sa fie putin mai strans pe deget ca sa fii sigura ca tine apasat pe rana si ca nu mai curge sange.

| loveyou99 explică (pentru MenInShadow):

Taietura nu e... eu mi-am taiat un neg mic si a inceput sa imi curga sange intruna. M-am pansat dar s-a facut urma de sange pe deget si am vrut sa ma curat pentru ca se oprise din sangerat dar cand am dat cu apa iar a inceput sa imi curga straight face De dezinfectat nu am ce pentru ca am fost curata tot timpul pe maini si m-am spalat de mai multe ori. Dar poate sa pansez mai stran.

| MenInShadow a răspuns (pentru loveyou99):

Ti-ai taiat un neg?
Dece ai facut asta?
Doar prin simplul fapt ca l-ai taiat te-ai putut infecta de pe obiectul cu care l-ai taiat.
Ia imediat spirt si dezinfecteaza.
Nu cred ca are rost sa-ti spun sa dai cu propolis pentru ca nu prea cred ca ai, dar merge si cu spirt (Propolisul cicatriza imediat, deci iti inchidea rana).
Poti face o infectie urata daca nu este tratata corespunzator (Nu vreau sa te sperii dar asa este...)
Cosii, negii, alunitele etc, nu trebuie taiate, doar spargi cosii si atat, nu tai, nu intepi cu acul sau cu orice altceva pentru ca te poti infecta imediat.
Imagineazati ca-n momentul in care tu tai cu cutitul ceva, sau cu orice altceva din fier, toti microbii de pe acel fier, fie ei poate chiar peste 100.000 sar pe rana ta si intra imediat acolo, si daca e un virus mai rau, iti face imediat infectie.
Deci, dezinfencteaza, baga degetul in niste apa rece, poate gheata daca ai, si apoi bandajeaza strans.
Daca nu se opreste deloc pana maine dimineata, te duci cum am zis la doctorul de familie, ei trebuie sa stie ce sa-ti faca.
Nu stiu daca ai propolis in casa, dar daca ai, pune cateva picaturi pe taietura, sau ce o fi aia.
O sa usture putin dar cum am zis, cicatrizeaza imediat.

| loveyou99 explică (pentru MenInShadow):

Eu am auzit ca si Aloe Vera cicatrizeaza, deci ar fi bine sa folosesc? Pentru ca am acasa si de acea intreb. Daca nu, am o trusa de prim ajutor si am niste servetele dezinfectante in ea pe care le poti folosii pentru rani deschise. Multumesc mult pentru informatii happy

| Joannaa a răspuns:

Totusi zic sa-ti pui vata cu putin spirt.Alfel nu stiu cum ai putea rezolva problema.

| loveyou99 explică (pentru MenInShadow):

Multumesc mult, asa voi face happy