| anonim_4396 a întrebat:

Sunt a9a la stiinte ale naturii(am intrat cu 9, 19) la liceul pe care l-am dorit,unul bun,insa acum am realizat ca nu imi place ceea ce fac, nefiind o problema faptul ca nu fac fata, ci pur si simplu nu ma reprezinta. Eu am delfulA2 la franceza si ma pregatesc si pentru B1 momentan.Ador franceza si consider ca sunt si buna, avand in vedere rezultatele obtinute.As vrea sa ma mut de la profil,la filologie-franceza(nu citesc prea mult,insa presupun ca m-as descurca-sunt ma mult pe partea practica si intelegere, nu tocit profund)(in cadrul altui liceu) sau as putea alege turism si alimentatie(tot in alt liceu-as putea avea si calificare). Avand in vedere si faptul ca de la colegiu ma mut la un liceu cu rezultate bune(nu excelente)nu mi se pare o problema in timpul in care fac ceea ce vreau si imi place, deoarece pot invata oriunde.Ce parere aveti? Unde m-ati sfatui sa ma transfer?
VA MULTUMESC ANTICIPAT!

Răspuns Câştigător
| sophiakinsella a răspuns:

Te-as sfatui ce te-ar sfatui toata lumea: sa mergi unde crezi tu ca ti-ar placea mai mult. Nu are rost sa-ti pierzi anii de liceu invatand ceva ce nu-ti aduce satisfactie, ca te va afecta si pe viitor. Daca iti place franceza, transfera-te la filo si atunci o sa vezi ca ai luat o decizie buna happy Si eu sunt la mate info, dar as vrea la stiinte, si nu am posibilitatea asta, dar tu o ai, profita de ea.

7 răspunsuri:
| xjkl a răspuns:

Unde crezi că ți-ar plăcea mai mult. Eu aș zice că ar fi ok să încerci pe turism și alimentație, asta am făcut și eu în liceu, e un profil frumos, o să ai multe module ușoare și interesante de învățat, o să faci practică în restaurante și o să ai și o diplomă în domeniu la sfârșit.

| SweetLove14 a răspuns (pentru xjkl):

Multumesc! Daca m-as muta la turism si alimentatie, as vrea sa imi si ofere ceva bun pe viitor, mai degraba pe turism, alimentatie-mai putin.Stiu ca in a10a se despart clasele.Chiar imi este foarte greu sa ma decid, mai ales ca eu ma leg foarte mult de franceza, de acea m-am gandit intre aceste profile si nu mate-info sau sociale

| xjkl a răspuns (pentru SweetLove14):

N-ai pentru ce. După terminarea liceului vrei să faci și o facultate?

| SweetLove14 a răspuns (pentru xjkl):

Probabil nu imediat,dar dupa ce ma pot intretine independent financiar,da. Revenind la transfer, am intrat la acest liceu cu medie mare, insa nu m-ar deranja sa ma duc la alt liceu, avand in vedere faptul ca voi face ceva ce ma reprezinta secvential, pentru ca per total nu este niciodata posibil, inclinatiile se schimba la maturitate.

| SweetLove14 a răspuns (pentru SweetLove14):

Sunt total decisa ca vreau sa ma mut, totodata indecisa in privinta profilului.Vad acest transfer din persepctiva celei de-a doua sanse pentru a deschide un orizont favorabil mie

| sophiakinsella a răspuns:

De ce ai vrut initial la stiintele naturii?

| SweetLove14 a răspuns (pentru sophiakinsella):

Sincer,nu stiam ce imi place mai exct pentru ca am 2 pasiuni incompatibile:biologia+franceza. Si am pus rima optiune la stiinte, iar pe a2a la franceza.Dar acum am realizat ca nu imi plac materiile care se fac si astfel as vrea sa ma mut. Tu ce m-ai sfatui? =)