| xBlueEyes a întrebat:

Tatal meu lucreaza in armata si se poate duce in SUA 3 ani, in florida ( din cate am inteles ) sau pe acolo. Eu sunt cls a 7 a si vor sa mergem dupa ce termin cls a 9 a. Vreau sa stiu daca se merita sa merg sau sa stau aici. De asemenea, vreau sa stiu cum sunt oamenii, scoala si viata. Funda.

6 răspunsuri:
| AnonimaOk a răspuns:

Bineinteles ca se merita. Uite stiu ca nu e un gest prea patriotic sa incurajez emigrarea, insa trebuie sa o recunoastem viata din SUA e incomparabil mai buna. Salariile sunt foarte bune, ca sa nu mai zic ca americanii sunt niste oameni deschisi si foarte vorbareti, de treaba. In florida este cald si bine, e minunat. Cat despre scoli - cu totul alt nivel adica sunt mult mai bine dotate, profesorii sunt mai buni si nu se face ca la noi cu inghesuitul materiei pe gat elevilor straight face. E o oportunitate pe care eu nu as rata-o. Esti norocos!

| PastramăDeElefant a răspuns:

Tara tuturor posibilitatilor. Eu in locul tau eram plecat deja.

| xBlueEyes explică (pentru PastramăDeElefant):

Nu, nu plec de acum. Vreau sa apuc macar 1 an de liceu ca sa compar si alte porcarii

| PangeeaRogvaiv a răspuns:

Eu am stat in SUA 12 ani si la inceput mi-a fost foarte greu sa ma acomodez cu stilul de viata si mentalitatea lor. Sunt foarte libertini, iar scoala este mai usoara e drept decat la noi, dar iti va fi greu la inceput pana te acomodezi. In plus emigrantii la ei sunt vazuti foarte prost.Nu vreau sa te descurajez, insa iti spun adevarul, fiindca multi dintre noi cand aud de America cred ca "zboara cainii cu colacii-n coada". Nu-i chiar asa. Acolo-i o lume unde pericolul pandeste la tot pasul si trebuie sa-ti porti singur de grija.
Mult succes iti doresc!

| Liviu a răspuns:

Nu fi fraier/a pleaca de acuwinking cat despre america ce pot spune, pericolu pandeste la orice pas de acord, insa nu e ca in Romania, e mult mai ok din ce am inteleshappy eu astept sa plec in Anglia luna asta sau urmatoareawinking daca e sa plec happy oricum, viata mergei nainte.

| xBlueEyes explică:

Nu pot pleca de Acum. Minim de la anul incolo