| Miah a întrebat:

Bună TPU vă rog ajutați-mă nu știu ce să mai fac. Mama vrea să mă oblige să fiu cu un băiat dar eu nu îl iubesc deloc, ba chiar nu am nici un fel de simpatie pentru el. El este într-adevăr foarte frumos dar este și foarte rău, i-am explicat mamei de nenumărate ori că doar mi-aș distruge viața cu el dar ea tot la ideea ei rămâne, nici măcar nu vrea să audă de alt băiat, spune doar că numai el este potrivit pentru mine. Vă rog nu-mi dați sfaturi cum ar fi să vorbesc cu ea sau să încerc să-i explic pentru că am încercat deja tot ce se putea dar nu a mers, dacă vreți cereți mai multe detalii pentru că am scris în grabă și probabil am mai uitat câte ceva. Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| sellingasses a răspuns:

Ok...deci chiar nu inteleg chestia asta cu " trebuie sa le placa parintilor " e viata ta, tu alegi pe cine iubesti, nu parintii tai...Mda,cam trist ca asa sunt unii parinti din ziua de azi.
Iar din ce ai scris tu,e ceva chiar grav,mama ta neintelegand. Incearca s-o ignori,n-o mai baga in seama,nu vorbi nici cu baiatul pe care ti-l tot "indeasa" in cap. Ignorai pe toti. Asa isi va da seama ca nu e bine cum te-a tratat...happy Intr-un timp va intelege,trebuie sa inteleaga... daca nu,inseamna ca mama ta nu e pe treaba ei,fara suparare ^.^"
Deci,incearca sa n-o mai bagi in seama,n-o mai baga in seama nici pe ea nici pe baiatul ala. Pur si simplu nu le vorbesti. Nu incerca sa decurgi la metode emo.din alea,stii tu,sa-ti tai venele,sa plangi incontinuu etc. pentru ca nimeni nu-ti merita lacrimile,nu trebuie sa te consumi. Incearca sa fii calma, nu-i baga in seama, si trebuie sa mearga happy de obicei, cand am probleme d-astea de familie tot asa fac, si chiar merge big grin sper sa mearga si la tine! Ai grija!

5 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Bună

Cel mai bine îi explici mamei tale că tu degeaba o să fi cu el că, până la urmă o să vă desparțiți...

O zi bună!

| mona a răspuns:

Tu stii cel mai bine cine e si cine nu e potrivit pentru tine si nimeni nici chiar mama ta nu te poate obliga sa stai cu un baiat daca tu nu vrei

| Nadia200 a răspuns:

Amenit-o, daca nu merge cu frumosu, zi ca pleci de acasa daca te mai obliga, dar tu sa nu faci asta ca ii dai doar impresia si daca chiar vrei sa o convingi pe mama ta de asta, vb cu o prietena sa planificati si sa dormi la ea da sa nu ii spui de ce dar mama ta sa nu stie si sa nu-i raspunzi la tel, ca sa vezi, ci-o sa te mai iubeasca si n-o sa mai fie asa impunatoare big grin, merge sa stii eu am incercat, pentru ca mama mea facea la fel, nu la fel, exact, identic, si pana la urma nu am avut rezolvare, si am facut asta, si ma inteles.
Bafta! big grin

| robyrdv a răspuns:

Pur si simplu nu accepti, nu o sa vorbeasca mama ta cu el nu o sa se sarute ea in locul tau si ii spui mamei tale ca nu trebuie sa faci ce vrea ea

| Miah explică (pentru sellingasses):

Tu ai putea ignora pe cineva care zilnic vorbește de o persoană și nu tace orice i-ai spune?