| CosMin11098 a întrebat:

Vreau și eu un sfat sau o părere.
Sunt băiat și am o vârstă de 17 jumate.
Am o înălțime mică părerea mea ( 1.65 centimetri ) și nu am mai crescut de ceva timp! Toți prieteni mei sunt înalți.
Vreau și eu să știu cum aș purea să mai cresc măcar 10 cm.
Nu prea dorm noaptea și știu că e și din cauza asta dar nu înțeleg de ce nu pot să dorm.
Și am și alergat și nici un rezultat nici măcar 1 cm...
Și vreau și eu să cer o părere de la voi utilizatori.
Un exercițiu sau exerciți speciale și un sport.
Sau dacă știe careva niște pastile pentru hormonul de creștere!
Mulțumesc mult de ajutor!

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Din pacate inaltimea e determinata genetic si singurele lucruri care ar putea influenta asta sunt in primi 3 ani de viata,sportul nu inalta pe nimeni,sunt copii care fac sport sunt toti inalti? asta cu baschetul e un mit ei find selectati de mici, hormoni de crestere nu creste de fapt in acest proces complex intra mult mai multe chesti, te-as sfatui sa nu te joci cu organismul tau, daca asa esti asata e, stiu ca e aiurea eu spun ca 2, 3 cm vei creste dar mai mult nici vorba dupa pubertate organismul se regleaza cam definitiv, singura modalitate e operatia la genunchi atat care costa destul de mult, du-te si fa o radiografie la mana sa vezi de cartilaje

| CosMin11098 explică (pentru RAY):

Merci mult de sfaturi!

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Du-te la sala man. Si mananca sanatos.

| Trumpinator a răspuns:

Cel mai bine este o dieta sanatoasa, iar inotul sau baschetul dezvolta inaltimea, baietii termina de crescut pe la 22 de ani, dar pe la 16-17 ani se termina crescutul masiv. Am niste grafice : https://www.google.ro/......ps?/search Sper sa este folositor. Eu am 16 ani si am 1, 75 m