| Oanaraluca1962 a întrebat:

Buna, TPU.
Vreau sa imi dati un raspuns.
Eu sunt o fata mai timida de fel.
Am colege care merg in pauze la scola la alte etaje. Rad glumesc.
Dar, eu am o colega pe nume Teodoara (Teo).
Și cu aceasta fata ies pe hol vb, glumim, radem, mai se intalneste cu niste fete din clasa de langa noi, mai vorbeste cu ele una alta si eu stau cu ea.
Dar, am o colega pe nume Adelina aceasta fata vorbeste cu aproape toate fetele din scoala mare.
Adica scoala cu clasele 5-8.
Ea iese cu fetele in oras.
Si eu le cunosc pe acele fete chiar cu unele vorbesc pe mess.
Dar la scoala sunt timida.
Vorbesc cu colegi dar mai ales la ora de matematica oricat as sti lectia ma blochez.
Oare de ce? Cum as putea scapa de timiditate?
Cum as putea sa le spun la fete daca pot iesi cu ele la suc?

Va rog ajutati-ma!
Dau funda!❤

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| eckblume a răspuns:

De timiditate poti scapa treptat. Sa stii ca nu e un defect sa fii timid. Probabil ai vazut ca unii adora sa fie in centrul atentiei, sa lucreze in grup sau dimpotriva, unii sa fie calmi tot timpul, sa lucreze individual, sa nu le placa sa vorbeasca foarte mult cu toata lumea. Primii se numesc in psihologie extravertiti, iar cei din urma, introvertiti.
Ai nevoie de un pic de curaj. Ai deja o prietena cu care te intelegi bine. Cand esti cu ea si zaresti o fata sau doua pe care le cunosti propune-le sa iesiti la suc/cinema. Nu e complicat sa propui ceva de genul:"Hei! Noi iesim la cofetaria X. Veniti si voi?".
Poti sa nu mai fii timida cand prinzi mai multa incredere in tine.
Apoi la ore, fiecare s-a temut macar o data in viata ca poate va zice ceva gresit sau nu va sti la lectie. Sunt lucruri firesti.
Cred ca te-ar ajuta si niste exercitii de dezvoltare personala.
Nu-ti face griji, vei avea timp sa iti imbunatatesti abilitatea de a comunica cu ceilalti.

5 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Esti mica. Viata te va face sa scapi si de timiditate. In anii ce urmeaza, se poate sa te schimbi enorm.

| Andreeush a răspuns:

Ai răbdare, o să te schimbi cu trecerea timpului.

| Eusuntaici63829dj a răspuns:

Totul vine de la chestile care te fac nesigură pe tine. Și eu eram foarte timidă în clasele mici.
Încrederea în sine e soluția. Încearcă să fi mai sociabilă și cel mai important. Să nu îți pese de părerile celor răi.

| Violleta2022 a răspuns:

Cand nu inveti serios, nu stii si de aceea te temi ca te vei face de rusine.
Pune mana serios pe carte si invata dumnezeieste, sa evzi cum o sa-ti creasca increderea si dispare timiditatea.

| Oanaraluca1962 explică (pentru eckblume):

Multumesc! De raspuns o să țin cont de ce mi-ai spus.
Multumesc inca o data!
O zi buna!