| originalitateaepretuita a întrebat:

Trec in clasa a VIII a si am neclaritati cu privire la liceul si la profilul pe care sa.l umez. Punctul meu forte nu sunt limbile straine, matematica si fizica.Cu chimia ma mai descurc.Imi place in mod deosebit romana si biologia.Cateva idei ce ma vor putea ajuta?

Răspuns Câştigător
| MariaAvMi a răspuns:

Pai uite te poti duce la stiinte ale naturii, eu sunt la acest profil. Aici faci mai mult chimie, fizica si biologie, un profil ideal daca vrei sa urmezi medicina happy Sau ai putea alege filologie dar aici faci foarte multa romana si limbi straine ceea ce nu ar fi okay daca zici ca nu te prea descurci la limbile straine. Succes la examene si sper sa iei decizia potrivita, iti tin pumnii happy

3 răspunsuri:
| MirelaNicoleta a răspuns:

Eu zic intai sa te gandesti ce ai vrea sa profesezi in viata o meserie banoasa, o meserie care iti place, o meserie care e din tata-n fiu. Daca as mai fi acum in locul tau as alege informatica

| originalitateaepretuita explică (pentru MariaAvMi):

Pe stiintele naturii se axeaza mult pe fizica?

| MariaAvMi a răspuns (pentru originalitateaepretuita):

Stiintele naturii se axeaza pe chimie, fizica si biologie. Mai exact mai ales din clasa a 11a o sa ai 3-4 ore din fiecare dintre materiile astea. Dar nu te speria, sincer iti zic ca eu la fizica si chimie in generala mereu aveam cele mai mici medii (8 chiar 7) dar depinde de profesor, liceu etc. Eu te sfatuiesc sa mergi la profilul asta mai ales ca bacul la mate e mai usor aici happy