| gazza01 a întrebat:

Buna Tupu! Cand fumez anumite tzigari si nu acelea pe care le fumez de obicei imi vine amentzeala pentru o scurta perioada de timp. Stie cineva de ce? Dau funda! :*

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Sunt mai tari decat cele pe care le fumezi de obicei.

17 răspunsuri:
| gazza01 explică (pentru darrio2007):

Stii sigur? happy

| darrio2007 a răspuns (pentru gazza01):

Cum sa nu stiu. Fumez de 20 si ceva de ani.Am prins si tigarile acelea chinezesti foarte tari.Torch,Double Horses.

| gazza01 explică:

Ok. Mersiii :* Eu nu fumez de mult timp

| darrio2007 a răspuns (pentru gazza01):

Cu placere.Si eu multumesc.

| gazza01 explică (pentru darrio2007):

Ndc :*

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sunt mai tari, cantitatea de gudron este mai mare, maxim este de 10 mg.
Sfatul meu este să renunți la fumat, îți pui sănătatea în pericol printr-un cancer pulmonar.
Pa, pa.

| gazza01 explică (pentru Legiuitoarea):

Ms de sfat... Nu fumez de mult timp si am varsta mai mult decat necesara pentru fumat, am plamanii okz, din cate am vaz destul de recent laughing deci mai e pana fac cancer pulmonar

| Andi89 a răspuns:

Logic sunt mai tari decat cele normale care le fumezi si incearca sa-ti gasesti tigarile care iti plac eu de exemplu fumez numai kent8 s-au dunhill! Acum ramane decizia la tine

| gazza01 explică (pentru Andi89):

Le'am gasit :* da se intampla sa raman fara si dimineata mi'e aiurea sa ma duc dupa ale mele la magazin

| Andi89 a răspuns (pentru gazza01):

Sau te poti lasa de ele ca-s cancerigene, eu de exemplu fumez desi fac o mare prostie ca am avut de 3 ori probleme cu plamanii incerc sa le las dar cu timpu vad ca se poate nu vreau sa o iei in nume de rau dar mai bine e fara ele am simtit-o pe pielea mea

| gazza01 explică (pentru Andi89):

Nu fumez de mult timp si nu fumez nici mult... Sunt constienta ca e mai bine fara ele, dar doar ce am devenit dependenta si mi se pare cam greu thinking

| Alecsandruz a răspuns:

Am citit toate comm voastre si toti faceti o anumita greseala de ex:
darrio2007 a răspuns:
Sunt mai tari decat cele pe care le fumezi de obicei.
Vreau sa imi explici ce inseamna mai tare ca nu stiu
2. Legiuitoarea a răspuns:
Bună.
Sunt mai tari, cantitatea de gudron este mai mare, maxim este de 10 mg.
Sfatul meu este să renunți la fumat, îți pui sănătatea în pericol printr-un cancer pulmonar.
Pa, pa.
Esti sigura ca, cancerul pulmonar este cel care ajunge primul la tine? mai gandeste-tewinking

Sfatu meu e foarte simplu fara nici o explicatie prea mare
Tutunul dauneaza grav sanatati mai devreme sau mai tarziu.
si tutusi nu fi atat de sigura ca daca fumezi tigari slabe esti salvata, gandeste-te ca esti fata si mai gandeste-te ca o sa ai copi.

| Alecsandruz a răspuns:

In cazul in care nu stiati, intr-o tigara sunt continute 43 de substante chimice care cauzeaza cancerul. Fumul de tigara contine peste 4.000 de substante chimice diferite, din care peste 300 sunt toxice pentru om nicotina, arsenic, radon, cianuri, fenol, DDT, azbest, benzen, monoxid de carbon, formaldehida.
Cei mai toxici compusi sunt nicotina, gudroanele si monoxidul de carbon. Probabil veti spune: poti face cancer de la o mie de alte lucruri, oricum nu percepi boala ca un pericol real decat daca ajungi la doctor si iti spune ori renunti la fumat ori mori. Atunci, constient de iminenta pericolului te poti lasa.
Efectul cancerigen si toxicitatea genetica constituie un alt aspect important. Gudroanele din fumul de tigara exercita puternice efecte mutagene asupra AND-ului din nucleele celulelor tractului respirator. In ultimele doua decenii a devenit limpede faptul ca fumul de tigara contine puternici factori cancerigeni. Dintre cele peste 43 de substante cancerigene, cele mai de temut sunt benzopirenul, N-nitrosaminele, aldehidele, clorura de vinil, hidrocarburile aromatice (benzenul, fenolii, etc.), etilen-oxidul, arseniu, poloniu, cadmiu, crom, etc.

| Dinu_Desculţ_1959 a răspuns (pentru darrio2007):

Mie mi-au plăcut Golden Deer şi Peony. Am iubit ţigările chinezeşti...

| darrio2007 a răspuns (pentru Dinu_Desculţ_1959):

Prea tari. Cel putin asa mi se pareau atunci.

| Dinu_Desculţ_1959 a răspuns (pentru darrio2007):

În liceu fumam d-astea, 8 lei pachetul, de la cofetăria din colţ. Şi... chiar erau dulci Golden Deer-urile. Peony era 10 lei, dar ceva cam iute. Sigur, aveau şi mai moi, dulce acrişoare, cum erau albanezele Kruja, de 6 lei pachetul. Or acum, ce fumăm pe 16, 50, nişte porcării. Carpaţi-ul de Râmnic ar fi un lux!

| Dinu_Desculţ_1959 a răspuns (pentru Dinu_Desculţ_1959):

Am o notificare care zice că " darrio2007 a evaluat răspunsul tău În liceu fumam d-astea, 8... ca fiind amuzant şi inteligent". Miersî, da' nu ştiu ce poate fi amuzant, întrucât eu scriu întotdeauna aşa cum gândesc. Şi nici inteligent nu mi se pare a fi. Doar normal. Cât despre fumat da, aş putea spune că are ceva toxic, dar nu atât ca să mă sperie. Am început la 13 ani. Din dragoste pentru cineva care mi-era dragă pe atunci. Pe atunci când totul era normal în ţara asta!