| AnemonaP a întrebat:

Buna tuturor.As vrea sa particip la un proces de la tribunal,pot intra, nu? Nu am mai fost pana acum si mi-as dori mult. Funda

Răspuns Câştigător
| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Accesul in salile de judecata este liber daca judecata este publica. Exista rare cazuri cand se decide sedinta secreta, unde participa doar martorii, partile implicate, avocatii si procurorii. Dar sunt cazuri absolut speciale.

6 răspunsuri:
| nevermind3322 a răspuns:

In principiu, da. Daca nu ai voie ti se va face semn sa iesi. In general, daca procesul e civil, nu sunt probleme. Daca e penal, se poate sa fie confidential (are aspecte intime). Atâta timp cat este loc in sala si nu faci zgomot, poti.

| Bpr_Vlas_1997 a răspuns:

Desigur ca nu poti, unde te gandesti?big grin
Procesul de tribunal e o chestie confidentiala, acolo persoanele isi spun datele lor personale sau diferite chestii ce sunt legate doar de ancheta.Plus la asta, au dreptul sa asiste numai rudele de gradul I.Dar daca tot vreai atat de mult, poti ajunge acolo usor big grin Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai minim 14 ani, poti.

| TheAce a răspuns:

Depinde de modul inc are se judeca procesul. Exista procese deschise, unde accesul publicului e liber, procese semi-deschise, unde accesul media e liber, procese semi-inchise, unde accesul se face strict pe baza de invitatie si citatie si procese inchise, cele in care au acces doar partile implicate si cei care ii reprezinta.

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns (pentru Bpr_Vlas_1997):

98% din sedinte sunt publice. Daca erau asa de "rude" isi spalau hainele in familie si nu ajungeau sa le spele in tribunale. Tu ai citit vre-odata constitutia actuala a tarii? Iti recomand. Iti ia o ora; maxim doua...winking

| bbu2eugen a răspuns:

Da poti sa te duci si sa asisti la unul.