| aleexkdos90 a întrebat:

Bună tuturor! Eu sunt la liceu tehnologic pe profilul protecția mediului și inițial am vrut la arte, am luat probele și așa da n-am intrat, că a fost concurent foarte mare. Mă pot transfera, după un modul două, tot acolo dar tatăl meu mă tot descurajează că n-am o meserie de viitor, ca nu voi faceți nimic. și mă simt prost înțelegeți, eu îmi doresc să urmez artele și mai am o șansă

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți urma artele ca să-ți faci pe plac, iar apoi poți urma ce facultate vrei. Chiar nu-i interesează când te-nscrii la facultate dacă ai fost la profil mate-info sau la agricol(de ex).

| Hyperion7 a răspuns:

Cu noile modificări ale legilor educației,sincer îți zic că nici nu mai știu exact cum e treaba cu transferurile însă,din ce am auzit, ca sa te transferi între module trebuie sa dovedești că ți-ai schimbat domiciliul, daca ai probleme de sănătate și mai era un criteriu.
Ca sa te transferi dintr-o parte în alta, e posibil abia la vară sau numai dacă întrunești condițiile de mai sus.In caz contrar, va trebui sa aștepți să termini acest an scolar și abia atunci te poți transfera.
Transferul între module fiind posibil și dacă te transferi la un alt liceu, la aceeași specializare.
Cât despre tatăl tău, crede-ma ca te înțeleg pe deplinhappy
Un sfat îți dau, NU RENUNȚA! Urmează-ti inima și nu vei regreta!
Bafta multa!

| aleexkdos90 explică (pentru Hyperion7):

Am înțeles, dar la cele vocaționale, așa am auzit că se poate, azi mă duc la secretariat

| Hyperion7 a răspuns (pentru aleexkdos90):

Du-te și vezi ce-ți zic!
Încă o dată, multa bafta!

| aleexkdos90 explică (pentru Hyperion7):

Mulțumesc!

| dullcat a răspuns:

Buna.Exista destule meserii si pentru cine termina liceul de arte, mai ales daca stii sa lucrezi in diverse programe.De exemplu aproape tot ce vezi in jur cand vine vorba de reclame, afise etc. este munca unor astfel de oameni.Probabil ca tatal tau isi imagineaza ca vei sfarsi pe un trotuar incercand sa iti vinzi picturile. Nu e deloc asa, timpurile s-au schimbat. Succes.