| anonim_4396 a întrebat:

Rog si eu pe cineva daca ma poate ajuta cu urmatorul lucru(cel care raspunde cel mai elocvent si folositor primeste FUNDA). Vreau sa ma apuc sa fac exercitii pentru intarirea musculaturii insa acasa.Am 19 ani si sunt destul de "slab" si as vrea sa incep prin exercitii(flotari, fandari..abdomene...etc) plus ceva proteine care sa imi dezvolte musculatura si sa ma igrase putin(pentru ca nu pot fi si salb si cu muschi, macar sa mai pun ceva pe mine)...Ce tipuri de exercitii imi puteti recomanda pentru acasa si in paralel cu ce proteine ar putea sa ma ajute sa ajung cum imi doresc?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Tu cu 3 mese pe zi pui muschi?

uite ce-am mancat eu ieri :

dimineata : 6 oua ( 2 intregi, 4 albusuri ) omleta, 4 felii paine integrala, carne afumata de curcan, 2 rosii, branza

ora 11 : piept de pui cu orez brun

orele 13-14 : antrenament

ora 15 : muschi de vita cu brocoli, salata bulgareasca

ora 18 : fructe

ora 20 : somon cu legume

ora 22 : 4 iaurturi

Si termina cu flotari si genuflexiuni p eliber, cu astea nu pui muschi, du-te la sala

17 răspunsuri:
| alexandru11111 a răspuns:

Mane... eu nu stiu ce sa iti zic despre exercitile acasa, am incercat si eu dar nu aveau rost si m-am dus la sala si lasa dracu proteinele ca sunt niste porcari! mai bine fara si cel mai bine du-te la sala de fitness.

| Eviix a răspuns:

Cauta pe youtube si faci in fiecare seara!

| neymar94 a răspuns (pentru alexandru11111):

Da,dar as vrea si sa ma ingras..am 1.80 si cam 60-70kg.vreau sa iau putin in greutate si sa imi lucrez corpul!

| OnuOnulică a răspuns:

Cel mai bine te duci la un nutritionist si iti recomanda el.

| Cosmin86 a răspuns (pentru neymar94):

Cresti in masa musculara, NU in grasime. O sa iei in greutate, dar NU te ingrasi

| neymar94 a răspuns (pentru Cosmin86):

Deci imi poti spune mai amanunti ce ar trebui sa fac?

| Cosmin86 a răspuns (pentru neymar94):

Cate mese ai pe zi? si ce mananci concret? zi-mi ce-ai mancat ieri si ce antrenament ai facut.

sa avem un punct de plecare, de unde s facem modificari

| neymar94 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ieri am mancat dimineata:un iaurt(paine...)fructe
Amiaza:ciorbi
Seara:carne fripta
Ca antrenament flotari(serie), genoflexiuni si abdomene

| neymar94 a răspuns (pentru neymar94):

Insa daca imi dai un program care sa nu dea gres si sa fie ok(mancare si antrenament) l-as putea urma si ti-as fi foarte recunoscator)altceva nu imi sta in putere-plus raspuns castigator)

| neymar94 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ok,multumesc frumos pentru tot! Voi incepe sa respect si alimentatia si "sala"!

| Cosmin86 a răspuns (pentru neymar94):

Www.culturism.ro
www.getfit.ro

Documenteaza-te de acolo ca lumea, ce vrei tu necesita mult citit, trebuie sa cunosti bine corpul uman

| Cosmin86 a răspuns (pentru alexandru11111):

Proteinele sunt porcarii?

proteinele se gasesc in mancare, tu stai NEMANCAT toata ziua?

| neymar94 a răspuns (pentru Cosmin86):

Logic ca nu@!

| Cosmin86 a răspuns (pentru neymar94):

I-am raspuns lui alexandru11111 pentru prostia pe care a afirmat-o, nu tie

| neymar94 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ok

| alexandru11111 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ma nene el prin proteine vrea sa spuna steriozi... eu fac sala de 6 luni si deba acum se vede cat de cat... si nu am luat steroizi sau proteine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru alexandru11111):

"el prin proteine vrea sa spuna steriozi"? Vrea sa spuna SUPLIMENTE, adica prafuri, care sunt practic mancare concentrata.

Steroizi = injectii cu HORMONI ( testosteron in special ) sau HGH ( hormon de crestere ).

Tu chiar nu stii NIMIC?

"si nu am luat steroizi sau proteine.", ai MANCAT => ai luat proteine copil IDIOT.

PROTEINE = MANCARE sau suplimetne ( facute DIN MANCARE ), retardat mai esti