| yoursmiley99 a întrebat:

Buna va rog va rog ajuttima dau fundita la mate... Aduceti la forma cea mai simpla expresia 8radical48-8 radical 80+5radical405-7radical 147

Răspuns Câştigător
| intelegatoarea a răspuns:

Pai descompune-le ..de ex radical din 48. 48 se imparte la 2 ramane 24 se imparte la 2 ramane 12 iarasi si iarasi pana se termina..nr..si iti da 1..incearca asa la toate si vezi ce-ti da
.

2 răspunsuri:
| yoursmiley99 explică (pentru intelegatoarea):

O sa se primeasaca oricum mersi mult siiti dau fundita dar ajutma inca la ceva... ce numar este cu 12, 5% mai mic decit suma numerelor 6radical32 si 4 radical 72

| intelegatoarea a răspuns:

Iarta-ma eu te-am ajutat cum am putut da nu sunt un geniu al matematicii.