| Liviu5267 a întrebat:

eu neavând clienti la oriflame care sa comande de la mine m-am gandit la ceva.Sa ma duc la toate persoanele din blocul meu sa îi întreb daca vor să se uite peste catalog si sa comande ceva si daca nu prea raspund in blocul meu sa ma duc si in blocurile invecinate chiar daca nu îi cunosc.
M-aș complica prea mult așa?
Ar fi o idee buna?

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este cam rusinoasa treaba. Si eu am incercat un job de genul asta in cluj, Vindeam carti de copii si alte genuri, pana ne-a zis un domn de la un liceu sa ne gasim ceva serios de lucru. A ras de noi si avea dreptate. Romanii nu sunt invatati sa cumpere de la vanzatori ce-ti vin la usa. Este considerata pierdere de vreme plus ca banii sunt putini. Lumea vrea produse cat mai ieftine, incearca pe la licee ca acolo mai sunt profesoare de fite ce pot cumpara. Sau pe la diferite firme, birouri de avocati sau notariale. Oameni cu bani care nu se uita ca cumpara de 50 lei de la tine. Dar unii sunt foarte zgarciti de nici nu vor sa auda. Zic si eu sa-ti gasesti un job serios. Unde ai un salariu garantat si nu mergi sa te milogesti pe la toti pe la usa.

| Furnicuta000 a răspuns:

Si daca dai peste unii care o sa spuna ca vor sa comande doar asa ca sa scape de tine si apoi nu mai vor produsele?

| Liviu5267 explică (pentru Furnicuta000):

Pai nu ca daca eu voi lua bani inainte de comanda, daca nu mai vor produsele atunci nu raman cu ele in brate

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am lucrat un timp în domeniul acesta de vânzări directe pe la uși în blocuri. Dar mai mult am câștigat când am mers pe la firme a doua zi după salar, acolo unde eram lăsat să intru.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Liviu5267):

Dar multi sunt invatati sa dea banii dupa ce primesc comanda sau pur si simplu nu au incredere si de aia

| Andreeush a răspuns:

Cred că e o pierdere de timp să mergi din ușă în ușă pe la blocuri.

| Adry05 a răspuns:

Ai putea încerca, mai ales dacă te cunosc cât de cât vecinii. sau acu că tto se stă mult în casă, pune pe tot felul de grupuri din orașu tău că ești reprezentant și cei interesați de produse și ctaalog să-ți dea mesaj