| anonim_4396 a întrebat:

C e sa fac sa ma eliberez de aceasta frica interioara, de a nu vorbi sa nu fiu criticata, luata peste picior, neinteleasa? Cum sa ma simt libera in actiuni sa-mi pese parerile din jur?
Deja parca nu mai am puteri sa lupt cu aceasta timiditate sau depresie nish nu stiu ce-i...
Va rog ajutati-ma!
Va multumesc anticipat

10 răspunsuri:
| daniela8491 a răspuns:

Incepe sa cunosti oameni noi, vorbeste si incearca sa arati ca NU iti este frica sa fii criticata, luata peste picior, neinteleasa, incearca sa te ganedesti mereu ca doar tu contezi si iti pasa ce cred ceilalti despre tine :-)

| PinkTerror a răspuns:

Singurii care au putere asupra ta sunt cei carora le dai aceasta putere.

Ce conteaza ca x zice ceva sau y rade sau etc...

Gandeste-te ca toti avem lucruri care ne timoreaza, lucruri care ne ating sufletul chiar daca nu lasam sa se vada. Unele persoane sunt poate un pic mai sensibile... mai cu sufletul pe tava.

Nimeni nu are dreptul sa te judece... ma rog poate cativa dar aia nu o vor face.

Nu stiu deca este depresie sau timiditate... dar oricare ar fi, poti sa intri intr-un grup de improvizatie care te invata cum sa reactionezi pe moment in timp ce te si distrezi sau... poti sa gasesti acel lucru care te face pe tine fericita si sa il faci.

Gandeste-te ca orice ar zice restul sunt ca niste intepaturi de albine... enervante dar atat. Asa stiu ei sa se poarte si asta e problema lor nu a ta.

Have fun kido,
PT

| Snejok a răspuns (pentru daniela8491):

Incerc...dar paliubomu nu pot strica aceasta bariera

| daniela8491 a răspuns (pentru Snejok):

Stiu cum este si acum ma lupt cu asta dar tot ce le arat celorlanti este ca nu imi pasa ce cred ei despre mine... Fruntea sus zambeste si mergi mai departe.

| Snejok a răspuns (pentru PinkTerror):

Da probabil eu le dau aceasta putere, sunt putin mai sensibila si nu am invatat sa raspund provocarilor...

| PinkTerror a răspuns (pentru Snejok):

E ok... Dupa cum ziceam astfel de persoane sunt deosebite. Adica... tu, in mod ironic, o sa ajungi sa intelegi oamenii cel mai bine. pentru ca esti sensibila, ca simti lucrurile din jurul tau cu intensitate.winking

Asta e un lucru bun... poti privi asta ca si cum ar fi o binecuvantare si un blestem. de[inde daca lasi lumea sa te darame sau daca... te uiti in adancul tau si mergi mai departe. Iti spun sincer, o sa mai cresti si o sa mai vezi multe lucruri aiurea DAR o sa fie si lucruri frumoase. depinde doar de tine pe ce te axezi.

Sper sa iasa bine si nu uita ca oricand TPU e aici si macar cu un pahar de vorba putem sa te ajutam.

Have fun,
PT

| Snejok a răspuns (pentru PinkTerror):

Mersi de sustinere

| PinkTerror a răspuns (pentru Snejok):

(Y) (nu stiu daca merge si aici... (ar trebui sa fie un like d-ala ^_^ )

| Anaad a răspuns:

Nu te expune...lumii, pana nu invingi aceasta stare pe care momentan nu o poti identifica -depresie sau timiditate. Atunci cand tu te vei cunoaste suficient de bine, te vei fi acceptat si mai ales vei invata sa te iubesti, pur i simplu nu vei putea sa te abtii de la astfel de manifestari, si crede-ma nu iti va mai pasa ce spune lumea.

| pLeX a răspuns:

Cand nu o sa te mai doara nici in fund de ce zic ceilalti ( nu o sa dai 2bani vechi pe ei) o sa reusesti sa vorbesti liber.