| vine a întrebat:

Caracteristici genului liric

4 răspunsuri:
| rebeccarebecca a răspuns:

In operele lirice gandurile, ideile, sentimentele, atitudinile, convingerile, emotiile sunt exprimate direct, fiind prezent eul liric.

Elementele specifice sunt :

-dragostea si natura care sunt teme permanente

-intre dragoste si natura este o imbinare perfecta in care sentimentul se armonizeaza cu elementele de cadru natural

-dragostea nu apare ca o realitate consumata, ci ca o aspiratie spre implinirea iubirii

-sunt prezentate unele motive literare :al cadrului, al legaturii omului cu natura, prezentate in stransa legatura cu elementele componente ale cadrului natural

-aliteratiile realizeaza uneori o impresionanta imagine auditiva

-simplitatea, naturaletea, limpezimea clasica a exprimarii datorita putinelor figuri de stil

-ritmurile si masurile din aceste creatii sporesc muzicalitatea, armonia versurilor

Aceste elemente specifice ilustreaza ca dragostea eminesciana ramane sentimentul eternei existente.
prezenta sentimentelor intime si a confesiunii;

-transmit o stare emotionala si creeaza o anumita atmosfera;

Un loc aparte in operele lirice il ocupa personificarile, epitetele, comparatiile, metaforele, enumeratiile, hiperbolele, alegoriile, interogatiile retorice, aliteratiile, asonantele care ajuta la conturarea unor imagini auditive, vizuale integrate perfect atmosferei lirice.

| CybergShark a răspuns:

Dai funda rebecai.

| Th3Unknown a răspuns (pentru rebeccarebecca):

Ce ai zis?! putine figuri de stil in operele genului liric?! cred ca te inseli rebecca...

| alexuthza a răspuns (pentru Th3Unknown):

Depinde sunt opere si cu mai multe figuri de stil si cu mai putin, dar intr-adevar intr-o opera lirica sunt de obicei multe figuri de stil.