Care este diferența dintre mate-info intensiv, mate-info bilingv engleză și mate-info bilingv intensiv engleză?
Câte ore de engleză se fac, cere este mai greu?
Vă rog frumos, aștept răspuns.

2 răspunsuri:
| MeisterSchnitzel a răspuns:

La mate-info intensiv se face foarte, dar foarte multă informatică, iar prin clasa a XII-a se ajunge chiar la 9 ore pe săptămână din câte am înțeles de la profesorii care predau acolo.
La mate-info bilingv engleză se face mai puțină informatică, în schimb se fac 4 sau 5 ore de engleză pe săptămână (nu mai știu exact) și-n fiecare an se predă câte-o materie în engleză, fiind vorba de bilingv.
Mate-info intensiv bilingv engleză e o abominație care n-ar trebui să existe, e o combinație dintre astea două. Din 32 de ore sau câte faci, 14 faci engleză și informatică.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

La mate-info depinde ce se face intensiv. În cazul de care am vorbit se făcea intensiv informatică - se poate face mate info intensiv engleză, care e la fel ca mate info biling engleză cu excepția faptului că nu se predă nicio materie în engleză.