| Led a întrebat:

Care este teorema unghiului de 60 de grade intr-un triunghi dreptunghic?

11 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Nu exista.
Ti-am mai zis.

E doar cea de 30 de grade "Cateta care se opune unghiului de 30 de grade este jumatate din ipotenuza"

Daca ai invatat, se aplica functii trigonometrice pe unghiul de 60 de grade ca sa afli ceea ce ai nevoie. Daca esti clasa a VI-a sau a VII-a, la inceput, folosesti cea de 30 de grade, pentru ca cea de 60 nu exista

| Cσσкiє a răspuns:

Vrei să spui de 30 de grade.
Într-un triunghi dreptunghic, cateta opusă unghiului de 30 de grade are lungimea egală cu jumătate din lungimea ipotenuzei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cateta opusa unghiului de 60 de grade este jumatate din ipotenuza inmultit cu radical din 3 CUM SA NU EXISTE MAI?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba! este teorema unghiului de 30 de grade numai straight face cea de 60 nu exista...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-un triunghi dreptunghic cateta opusa unghiului de 60 de grade este cateta radical din 3

| otydeya a răspuns:

Exista! incercati sa o demonstrati si veti vedea! chiar e foarte folositoare!

| Popov a răspuns:

Exista! ESTE O doime din ipotenuza * cu radical din 3

| lilith666 a răspuns (pentru TeoPT):

Tias fi dat funda

| Visentea_Costan_1988 a răspuns:

De fapt, cred ca am gasit ceva, daca in triunghi ai unghi de 30, pentru masura catetei opuse unghiului de 60 mai pui radical din 3 dupa masura celeilalte catete. S-ar putea sa fie asa, in caietul meu se confirma big grinDD cines eu pitagora sau ceva...

| Patrascu_Mathey_1994 a răspuns:

Cum sa nu existe?! Cateta opusa unghiului de 60 de grade este jumatate din ipotenuza inmultita cu radical din 3.

| Morar_David_1990 a răspuns (pentru TeoPT):

Exista