| Alex39494 a întrebat:

Ce este un lingau(la liceu)
Adică cum se comporta,ce face și cum sa eviți sa fii unul

Eu sunt în liceu și învăț foarte bine, am avut premiu 1 și am ajutat diriginta și pe șefa clasei la tabele(sunt bun cu calculatoarele). Ma înțeleg cu profesorii și cu colegii,ii ajut la teme și la tic. Mai e de menționat ca am fost la olimpiada de engleza(materia dirigintei mele)
Anul asta am fost ales șef adjunct și ma ocup cu mai multe chestii.
Colegii în general au un oarecare respect față de mine, iar eu ii respect pe toți și încerc sa ma înțeleg cu ei

Eu intru în categoria de lingău pentru ca fac ce am enumerat mai sus? Am cautat pe net și răspunsurile sunt vagi.

Răspuns Câştigător
| gaminator a răspuns:

Practic, lingaul obtine sau incearca sa obtina avantaje prin intermediul abilitatilor sale de magulire a celui care il asculta, director, profesor, colegi etc.

Din ce spui tu pari un elev si coleg respectuos, disciplinat si care tine cu grupul, acum depind si aspectele particulare pe care nu le putem cunoaste, insa nu ar trebuie sa ai motive de ingrijorare.

3 răspunsuri:
| Alex39494 explică:

Mai trebuie sa adaug faptul ca nu parasc și n-am parat Pe nimeni niciodată și când chiulim toată clasa ma duc si eu cu ei, nu ma întorc

| Alex39494 explică (pentru gaminator):

N-am avut niciodată interesul pentru beneficii/avantaje individuale, asa ca asta nu e o problema.
Când ajut o fac de la mine, nu pentru ca vreau favoarea cuiva, deci nu am probleme cu din astea

| JohnnydeFeer a răspuns:

Un manipulator compulsiv.