| keyheyleybey a întrebat:

Ce faci cand iti vine prima data ciclul?

Răspuns Câştigător
| Neo12 a răspuns:

Păi îţi iei un tampon şi te duci la baie, iar apoi îl pui, dacă nu ştii, solicită ajutorul mamei sau uită-te pe internet cum se pune. Dacă eşti virgină şi foloseşti ob, n-o să mai fii.
Poţi folosi tampoane de la Always care-s foarte bune.
Când mi-a venit prima dată, am făcut semn pe un lemn ca să-mi vină doar 3 zile, nu ca la altele o săptămână.

10 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Esti pregatita cu tampoane si produse de igiena personala. Te speli si pui tamponul. Evita ob-urile, pot duce la infectii.

| LaLaura a răspuns (pentru SkyPilot):

Tamponul e ob, absorbante sunt cele care mentionezi tu.

| LaLaura a răspuns:

Buna.
Iti pui un absorbant cum este cel de la always ori bella ( in comert gaseti de la mai multe firma, dar cel de la always mi se pare foarte bun), ori protej slip ( daca menstruatia nu e asa de abudenta).
Tampoanele sunt cele interne, gen ob. Nu e indicat sa le folosesti la varsta ta.
Un absorbant se schimba cam din 4 in 4 ore ( asta daca nu iti curge abudent) pentru a evita unele infectii. Este recomandat pe timpul mestruatiei sa ai o igiena foarte buna, sa faci dus in fiecare zi cu apa calduta, nu fierbinte si sport foarte usor.

| SkyPilot a răspuns (pentru LaLaura):

Pentru mine tampoane sunt toate. Vad ca si Neo12 a folosit cuvantul in acelasi mod.

| LaLaura a răspuns (pentru SkyPilot):

Pentru ca asa am fost obisnuiti, dar nu e tot una, sunt multe greseli si la gramatica pe care le facem din cauza ca asa ne-am obisnuit si ni se par gresit spuse corect.
Tampon e intern.
Absorbant este exten, iar daca ai analiza cuvintele, ai observa de ce se numesc asa si care sunt diferentele.

| LaLaura a răspuns (pentru SkyPilot):

Si ciclu e gresit, ciclu e perioada dintre menstruatii. Normal e menstruatie, dar asa am fost obinuit sa spunem, si e gresit.

| SkyPilot a răspuns (pentru LaLaura):

Gandindu-ma la alte utilizari ale cuvantului "tampon" nu vad de ce ar fi intern. Iar absorbante sunt si unul si celalalt. Nu am de gand sa intru intr-o polemica pe tema asta.

| SkyPilot a răspuns (pentru LaLaura):

Eu as interpreta "ciclu" drept menstruatie + pauza. Cuvantul are o conotatie de agregat. Nici pe tema asta nu doresc sa intru intr-o polemica happy

| LaLaura a răspuns (pentru SkyPilot):

Cum doresti tu, nu am degat sa iti schimb eu parerea, doar e gresita.
Daca ai cauta pe vestitul internet, ai vedea ce e tampon si ce e absorbant.

| LaLaura a răspuns (pentru SkyPilot):

Cum doresti tu.
Tehnic e gresit, dar na, tot poporul stie de ciclu, mai putin stiu de menstruatie.