| VulpeaDinUmbra a întrebat:

Ce fel de oameni nu schiteaza sau nu prea schiteaza emotii in general? Si se poate rezolva oricand la oricine asta cu schitatul emotiilor? Sau sunt oameni care nu mai au nici o sansa ca sa scape de asa ceva?

34 răspunsuri:
| PaulaPaulayt1 a răspuns:

Dacă ești trist tu ce faci? Razi? Nu cred ca ai vreo problema, ți se pare ție. Poate doar ești mai mult serios sau trist de obicei. Când ești în jurul oamenilor poți râde cu ei dacă ți se pare amuzant ceva? Oricum, ce emoții nu poți schița?

| VulpeaDinUmbra explică (pentru PaulaPaulayt1):

Pai asta i ca eu mereu am aceeasi fata deci oricand, adica si daca sunt suparat si daca nu sunt eu am aceeasi fata mereu, daca intelegi... Si da, pot sa rad daca mi se pare amuzant ceva. Dar asa cand nu rad am aceeasi fata mereu indiferent ca sunt suparat sau nu sau mai stiu eu ce. Intelegi oare?happy

| PaulaPaulayt1 a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Pai ți-am spus, ești tu mai serios de fel.

| VulpeaDinUmbra explică (pentru PaulaPaulayt1):

Nu, eu nu cred ca e astahappy pentru ca nu eram asa dintotdeauna. Mai exact de pe la 16 ani sunt asa. Cam asa ceva

| VulpeaDinUmbra explică (pentru PaulaPaulayt1):

Atunci nu cred ca e vorba ca sunt mai serios de fel

| PaulaPaulayt1 a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Nu toți ne putem exterioriza emoțiile așa ușor. Nu știu motivul dar dacă tu crezi ca devine o problema pentru tine de ce nu mergi la un psiholog? Ai job, am văzut ca ai fi dispus sa plătești o fata pentru serviciile ei laughing deci cred ca ți-ai putea permite o ședință ca să te lumineze cineva, ma gândesc. Sper ca nu te superi, fac haz de necaz. Oricum am murit de râs la întrebarea aia. laughing

| PaulaPaulayt1 a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Dar oare ce s-a întâmplat la 16 ani cu tine? Vreun eveniment major?

| VulpeaDinUmbra explică (pentru PaulaPaulayt1):

Nu a fost nici un eveniment, eu cred sincer ca e de la izolare, adica cum am stat mai toata viata asa izolat si la calculator...

| PaulaPaulayt1 a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Eu mai am prieteni care, crede-mă că și-au petrecut toată copilăria și de acum și tinerețea în fața calculatorului și nu au ajuns așa de bine. Adică majoritatea sunt necăsătoriți și nici iubite nu au. Fa cumva sa te desprinzi și sa îți găsești alte activități.

| PaulaPaulayt1 a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Dar poate a nu avea iubita sau soție nu e un lucru chiar asa de rău. laughing

| PaulaPaulayt1 a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Îți faci prea multe griji degeaba. Bănuiesc ca în mediul online socializezi cu lumea, nu?

| VulpeaDinUmbra explică (pentru PaulaPaulayt1):

Pai asa online nu prea mai socializez, sincer. Si asta e din cauza ca nu am ce sa spun.

| PaulaPaulayt1 a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Poate viata în sine ți se pare anosta și știi tu. Boring(plictisitoare). Dacă ai tu un pic de depresie? Asa pățesc oamenii când își pierd rostul în viata. Ce ai zice sa mergi de fapt la un psihiatru? Nu e greu, îți iei bilet de trimitere și te duci la o clinica (cauta pe net) ca să nu te duci la spital unde cred ca ai rămâne traumatizat. happy

| VulpeaDinUmbra explică (pentru PaulaPaulayt1):

Pai stii cum e, eu as merge la psihiatru dar mi e cam frica sincer ca nu o sa fiu capabil sa i vorbesc in asa fel incat sa ma inteleaga si sa ma poata ajuta... Asa gandesc deci... Ori sa ma duc chiar si asa si sa nu ma gandesc la de astea? Si pur si simplu sa ma duc si ce o sa fie o sa fie? Sau nu e asa

| PaulaPaulayt1 a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Pai oricum poți sa ii zici tu ce i-ai zice ca el te citește oricum. Eu nu a trebuit sa scot trei cuvinte pe gura ca și-a dat seama din gesturile mele și testul psihologic pe care l-am făcut ca am boala pe care o am. La psihiatru nu mergi neapărat sa te destainuiesti, asta faci la psiholog. Dacă te frământă asa de tare problema asta a ta, eu zic sa mergi și fie ce o fi. Oricum, dacă te duci la spital o sa ceara probabil sa stai și internat și o sa îți dea concediu plătit sau cum se numește, pentru munca.

| PaulaPaulayt1 a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Părerea mea e să nu mai stai, că te chinui singur degeaba. Numai doctorul îți poate spune ce e în neregula cu tine, nu cei de pe TPU. Și mai interesează-te de depresie, daca te regăsești în simptome e posibil sa ai asa ceva. Doar ca poate fi ușoară, medie sau cea mai nasoala aia severa în care nu te poți mișca din pat, plângi din orice sau nu poți plânge dimpotrivă, nu te odihnești, nu dormi. Alții știu mai bine.

| PaulaPaulayt1 a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Dar tine minte ca doar un psihiatru te poate diagnostica. Noi ne putem documenta și atât.

| VulpeaDinUmbra explică (pentru PaulaPaulayt1):

Deci psihiatru orice ar fi ma poate ajuta? Nu e exclus niciodata la nici un om sa nu il poata ajuta? Orice ar fi?

| PaulaPaulayt1 a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Nu, psihiatrul își da seama ce problema ai. Tu explica doar ce te deranjează și spune ca îți petreci mult timp la calculator deși ai spus ca mergi la munca, și acolo stai în fata unui computer? Lucrezi la un birou?

| PaulaPaulayt1 a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Psihiatrul nu poate ajuta un om care nu vrea sa se ajute singur. Care nu își dorește sa scape de problema lui și nu face pași în direcția vindecării. Cum ar fi cei care folosesc droguri și nu se pot lăsa, diferiti oameni ai străzii, alcoolicii incurabili. Tu nu faci parte din categoriile astea. Ești doar un om care vrea sa fie ajutat, eu asa observ.

| VulpeaDinUmbra explică (pentru PaulaPaulayt1):

Da, lucrez la un birou... Inseamna ca ar cam trebui sa ma las de serviciul asta? Sau nu neaparat?

| PaulaPaulayt1 a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Nu neapărat, în afara de faptul ca îți poți strica ochii nu prea ai ce sa patesti

| VulpeaDinUmbra explică (pentru PaulaPaulayt1):

Ca sa nu imi stric ochii
Adica ca sa fie sigur ca nu imi voi strica ochii pentru ca lucrez zi de zi 8 ore la birou ce ar fi cel mai bine sa fac?

| PaulaPaulayt1 a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

E greu în România sa ai un job bun. Al tău poate este, nu înseamna ca trebuie sa renunti. (renunți doar strict atunci când te depășește și nu mai faci fata). Dar nu mai amâna asta cu psihiatrul. E pentru binele tău.

| PaulaPaulayt1 a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Eu am lucrat la birou în fata unui calculator tot 8 ore pe zi, nu am avut probleme cu ochii dar știu o colega care și-a pus ochelari din cauza asta și m-a atenționat și pe mine ca îmi stric vederea stand atât de mult în fata unui computer.

| VulpeaDinUmbra explică (pentru PaulaPaulayt1):

Deci daca vreau sa ma fac bine oricum ar fi el ma poate ajuta daca apelez la el? Si chiar nu conteaza cum i vorbesc samd? Ca el oricum ma ajuta daca imi doresc?

| PaulaPaulayt1 a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Categoric da.

| VulpeaDinUmbra explică (pentru PaulaPaulayt1):

Si mai exact prietenii aia ai tai de ce nu au ajuns asa de bine si de ce sunt necasatoriti si fara iubite mai exact?

| PaulaPaulayt1 a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

De unde sa stiu sigur? Fiecare a fost un gamer la viata lui, e tot ce au în comun. Și acum au și vicii ca toată lumea dar treaba lor, fiecare face ce vrea pana la urma.

| PaulaPaulayt1 a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Dar tu vad ca îți dorești mult conexiunea cu oamenii din jur, altfel nu ai sta sa vorbești aici cu mine cu orele.