| kGeorge a întrebat:

Ce metode de copiat(încercate de voi) au dat roade?

8 răspunsuri:
| Dhdhhdhfhfh a răspuns:

Scris pe palmă sau mână
Copiuțe ascunse în mânecă sau altundeva
Scris pe picioare etc.
Fundă?

| elemonis a răspuns:

Buna.
Fii corect si invata. O sa vezi ca o sa ai o cultura vasta daca vei invata si unele din informatiile invatate te pot ajuta in continuare, inclusiv la facultate(in functie de domeniul ales) daca doresti sa continui.
Te-ai gandit ca daca ai copia vei fi prins si ca acest lucru va avea consecinte? Pentru ca nu exista profesor la care sa copii fara sa stie ei, ci te lasa ei(trec cu vederea), insa fac foarte rau cei care fac asa pentru ca notele ar trebui luate pe merit. Ei au experienta si stiu metode de copiat diverse.
Gandeste-te cum ar fi sa ai un grup de prieteni care au cultura generala vasta, care au invatat si au luat notele pe merit (ma refer in general nu neaparat prieteni de la tine din scoala) sa inceapa sa vorbeasca si sa spuna lucruri pe care orice persoana ar trebui sa le stie, iar tu nu le stii. Cum te vei simti atunci pentru ca tu nu stii nimic pentru ca ai copiat la teste/examene? Cel mai probabil o sa zici ca nu e asa cum zic eu, dar o sa vezi peste cativa ani ca nu este asa cum crezi in prezent.

| darrio2007 a răspuns:

Copy/paste.

| kGeorge explică (pentru elemonis):

În scoala nu se pune accent pe cat "înveți", ci cât apuci să memorezi până în ziua cu testul.
De aia un om nu este neapărat prost dacă are note mici, ci are pur si simplu alte interese.
Dacă îți faci prieteni în scoală, cel mai probabil aveți aceleași opinii, obstacole, probleme etc. Nu se va trezi nimeni să vorbească de fizică cuantică în grup dacă voi vorbiți mereu de sport/ muzică.

| kGeorge explică (pentru elemonis):

În legătură cu notele pe merit, dacă unul copiază si ia un 9 sau 10, în timp ce tu iei un 7, se va considera că ala e mai deștept, chiar dacă în capul lui se aude cu ecou dacă strigi. Csf dacă ala a avut noroc si l-a dus mintea să deschidă cartea și să scrie de acolo la test? N

| elemonis a răspuns (pentru kGeorge):

Buna! Eu nu m-am referit la ce ai scris tu, eu am zis sa fii corect si sa inveti si ca unele informatii invatate te vor ajuta in viitor. Eu am precizat doar mai sus ca o sa zici ca nu e asa. O sa vezi in viitor la ce ma refeream.
Iti respect opinia. Eu mi-am spus parerea. Inteleg ca avem pareri diferite. Tu faci cum consideri. Esti responsabil de alegerile tale, cu tot respectul.

| elemonis a răspuns (pentru kGeorge):

Important este cu ce vei ramane in cap dupa test/examen!

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Ai grija cu copiatul ca se poate ajunge la lucruri nasoale. Cel mult, te sfatuiesc sa iti scrii pe banca, usor, cu creionul anumite notiuni pe care nu le poti retine. Nu trebuie sa scrii tot cuvantul ci doar litere din el incat sa iti dai seama la ce se refera.