| Dana2103 a întrebat:

Ce spuneti daca absentarea nemotivata la scoala ar fi considerata o fapta penala? Sa ajungi la scoala
De corectie/puscarie daca nu mergi la
Scoala
Am auzit ca in unele tari asa este
Chiar si la noi stiam ca,daca ti se scade foarte mult media la purtare,esti considerat infractor,este adevarat?
Prin absentare aici nu ma refer la cei care absenteaza din cauza unor boli fizice sau psihice, deci doar nemotivat
Credeti ca ar trebui sa se aplice pedeapsa asta?

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Integrarea sociala nu se face la scoala. Aia se face oriunde. Oricum la noi e foarte putina interactiune intre elevi in timpul orelor. Vine profu iti insira pe tabla ce stie, copiezi in caiet, mai balmajeste ceva pe acolo si trece ora.
Cam asa se desfasoara o ora in Romania. Cum te integrezi social? Integrarea se face in pauza cand copiii se joaca si interactioneaza intre ei. Asta pot face foarte bine si pe strada. La scoala se duc sa le spuna profu' ce sa invete ca sa treaca anul.

Ca te duci sau nu e egal cu 0. Iti iei lectia de la colegu si-o inveti din carte, sau din caietul lui, ca asta e 90% din liceu. Dictare, scris 4-5 pagini pe ora, invatate pe de rost pentru urmatoarea ora, spuse ca pe poezie si luat nota -> se repeta pentru fiecare materie, mici exceptii matematica unde te mai scoate la tabla, trebuie sa-ti mai folosesti creierul putin, la fel si informatica, chimie si ce-o mai fi. Dar restul... Istorie, Geografie, Romana, Educatie Civica sau cum i-o zice, Biologie, si mai stiu eu ce; pana si fizica a devenit materie de toceala. Iti da acolo niste definitii pe care nu le intelegi si aia e.

Pedepse pentru absente, amuzant. Daca un elev stie materia fara sa dea pe la scoala bravo lui, daca nu, repetent. Problema lui daca vine sau nu la scoala. Ar trebui sa fie ca la facultate, te duci la examen, il iei? bine, nu, asta e. Cursurile sunt facultative.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu zic sa le scoatem cate o unghie pentru fiecare absenta.
dupa 20 absente se trece la masele

| Ineys a răspuns:

Categoric. Mie imi e mai frica de elevii cu medie mica la purtare decat de hoti, criminali, etc.

| Catrice a răspuns:

Verzi ca si la aia cu motive medicale exista o limita.

| Dana2103 explică (pentru Ineys):

E o ironie?
Aia cu medii mici la purtare si cu note proaste unde crezi ca o sa ajunga?

| Ineys a răspuns (pentru Dana2103):

Oriunde. Notele din liceu, chiar si cele la purtare nu te definesc deloc.

| Dana2103 explică (pentru Ineys):

Corect, dar daca vorbim de cei care absenteaza,din punctul meu de vedere ar trebui sa fie ilegal. E datoria fiecaruia sa fie elev,asa cum ai spus in cealalta postare tu sau altcineva. E vorba de integrare sociala si o datorie morala.
Nu te pune nimeni sa legi prietenii, dar trebuie sa socializezi, asta inseamna convietuire. Iar la scoala nu trebuie sa mergi sa demonstrezi cuiva cat de bun esti, trebuie doar sa arati ca ai trecut prin minimul de cunostinte, fie ca le ai asimilat sau nu

| Dana2103 explică (pentru Ineys):

Corect. Relatiile de prietenie si altele nu se leaga prin obligatie. Asta au spus multi de aici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ridicol, la scoala de corectie ajungi daca ai furat, dat in cap etc. Nu ca ai lipsit de la ora de biologie. Nu, nu ar trebui sa fie fapta penala, e doar un chiul, nimic special.

| Dana2103 explică (pentru anonim_4396):

Pai care sa fie motivele pentru care lipseste? E bolnav fizic sau psihic? Are scutire atunci sau merge la o scoala speciala in care sa i se tolereze comportamentul, ca nu poate mai mult din cauza bolii
Nu neaparat la scoala de corectie, exista si arest la domiciliu
Mai bine decat vagabontaj