| Vale1Vali a întrebat:

Cine ma ajuta si pe mine cu scaderea si adunarea numerelor negative? Funda:*

3 răspunsuri:
| Maryna78 a răspuns:

Buna! E destul de simplu :
-Adunarea nr. cu acelasi semn :+5+4+=+9; +7+4=+11
-Scaderea nr. cu semne contrare:
+3-8=-5; -7+3=-4 ( se pune semnul nr. mai mare si se scad )
- Scaderea nr. cu acelasi semn:
-6-3=-9; -12-5=-7 ( se face adunare dar se pune semnul minus) Funda?

| Maryna78 a răspuns:

Si am uitat ceva:
-Semnul,,-,, pus in fata unei paranteze, acesta schimba TOATE semnele din paranteza ORICAT DE MULTE AR FI ELE adica,,-,, va deveni,,+,, si invers!
Ex: (-6)-( +4)=-6-4=-10; ( -9)-(-5)=-9+5=-4; (-4)-(+4-3+7)=-4-4+3-7=-8+3-7=-5-7=-12. Bafta!
Semnul,,+,, pus in fata unei paranteze, NU, schimba semnul din paranteza!
Ex: (-3)+(-4)=-3-4=-7; (8)+(-5)=+8-5=-3

| Maryna78 a răspuns (pentru Maryna78):

Scuze rezultatul de la ultimul calcul este,, +3,, NU,,- 3,, dar cred ca ai inteles tu. Bafta!