| Animeforlifee9921 a întrebat:

Cum as putea sa fiu si eu mai fericita,ca inainte? Sunt trista mai mereu,nu pot spune chiar ca am depresie,pentru ca am trecut cat de cat peste ea,dar mai am cate o zi proasta in care sunt trista si nu sunt bine dispusa. Am des mental breakdown-uri din cauza scolii,nu fac fata invatatului si temelor si plang. Stiu ca sunt prea sensibila,dar sufar din cauza asta,pentru ca nu am fost cea mai buna niciodata si nu sunt buna la nimic. La balet nu ma pricep foarte bine la miscari,la actorie am facut o piesa de teatru la scoala si mi-am dat seama ca nu am stofa si nu e de mine si desenatul ma streseaza,pentru ca nu imi iese niciodata. Nu mi-am descoperit adevarata pasiune si simt ca nu am niciun rost in viata si ca nu voi face nimic. Am avut cativa ani o pasiune pentru balet,dar din pacate si aceasta s-a risipit si mi-am dat seama ca nu e de mine. Am vrut sa ma apuc de Kenjutsu,dar parintii nu au fost de acord si oricum e destul de periculos cu katana aia si mi-am dat seama ca nu e ca in anime-uri si nici nu erau centre pentru asa ceva, iar artisti manga nu prea exista la noi si oricum n-am talent la desen.
Cum as putea sa fiu si eu mai fericita sau cum mi-as putea descoperi rostul?

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Https://www.youtube.com/......s?/results

https://www.youtube.com/results?search_query=cum+sa+iti+gasesti+fericirea

Incearca sa nu mai ai asteptari asa dure de la tine.Ok, n-a mers cu baletul.Nicio problema.Gandeste-te ca nu s-a nascut nimeni actor sau pictor etc. ci trebuie munca. Daca te lasi batuta usor, e clar ca nu vei munci si nu vei vedea imbunatatiri.Succes.

| Yukidaruma a răspuns:

Hello! Toți adolescentii trec prin asta și chiar și adulții uneori. Nu te descuraja, rostul o sa ți-l găsești cu timpul, trebuie doar sa încerci mereu ceva nou, nu se întâmplă nimic dacă nu e de tine. Îți zice una care a făcut liceu de gastronomie, școală de frizerie, facultate de administrație europeană, teatru, limbi străine, arte marțiale, tot ce am găsit interesant am incercat, ce am văzut că nu e de mine, am recunoscut și m-am oprit. Mi-am zis că nu vreau sa fac toată viața ce nu îmi place, multi fac asta ca le e frica să iasă din zona de confort. Daca te ajuta poți asculta când studiezi mai mulți speackeri pe YouTube precum Cerasela Rogen, Răzvan Militaru, Doza de motivație, etc. Nu trebuie sa fii tristă și cu siguranță nu incerca sa faci mai mult decât poți duce. Ceea ce trebuie sa faci este sa te bucuri de vârsta pe care o ai și să faci activități specifice vârstei tale. Viața trebuie sa fie simpla și ușoară, noi ne-o complicam aiurea?
Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| StoicAnalysis a răspuns:

Mai incearca in continuare lucruri noi. Nu ai dead line in viata cand vine vorba de a gasi o pasiune. Sunt oameni care si-au gasit pasiunea si la 40 de ani. De exemplu, nici eu nu stiu sigur ce imi place sa fac, si am 25 de ani. Am cateva chestii pe care vreau sa le incerc, dar timpul si lenea ma cam dovedesc laughing. Eu unul am avut si am o oarecare indemanare la desen, dar pur si simplu nu m-a atras. Eram laudat in generala si in liceu pentru imaginatia si talentul meu artistic, dar mie unul nu mi-a placut. Multi spun chiar ca am irosit talentul pe care altii ar da orice sa-l aiba. Poate ca au dreptate, dar mie tot nu mi-a placut in mod special sa desenez. De curand m-am apucat de gradinarit. Mi-au iesit din prima 3 ghivece cu flori. Am plantat chiar si ghimbir. Arata destul de bine in ghiveci. Doar ca nu sunt sigur daca as putea sa fac asta la modul full time straight face.

Oricum, ideea e ca esti adolescenta, emotiile tale de acum sunt mult mai accentuate decat vor fi ele pe viitor. Deci este normal sa ai grijile si preocuparile astea, pentru ca toti le-am avut. Cheia pentru a trece peste asta, este sa tot incerci lucruri noi si sa dai tot ce poti in orice faci. Plansul nu rezolva probleme si nici nu-ti da de mancare. Crede-ma, am invatat asta pe calea cea grea straight face.
Incearca iar si iar pana gasesti acel ceva ce te atrage, deocamdata asta facem cu totii in viata, chiar daca multi dintre noi nu isi da seama din cauza volumului de munca/scoala si presiunilor sociale din jurul nostru. Mult succes. happy

| Animeforlifee9921 explică (pentru StoicAnalysis):

Mulțumesc!