| reddytwz a întrebat:

Cum as putea sa-mi gestionez timpul pentru invatat pentru bac? Cateva sfaturi ar ajuta, de preferat de la cei care au luat bacul laughing)

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Iti imparti timp, 2 ore pentru fiecare materie, sau daca la una din ele esti mai pregatit/a si la alta mai putin pregatit/a poti face rocada

7 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Nu mai sta pe net, și învață dacă nu vrei sa ajungi măturător pe stradă

| ℓαυяα a răspuns:

Înveți puțin in fiecare zi iar când se apropie examenul doar le repeți happy

| Iote a răspuns:

Eu am promovat bacalaureatul. Dar am invatat in toti cei 4 ani. In ultima clipa, cum esti tu acum, doar am repetat ca sa-mi reimprospatez cunostintele.

| MadRaven a răspuns:

Depinde la ce profil ești.
Eu am fost științe ale naturii, la chimie am învățat de la a doua simulare iar la mate am început cu o lună înainte să fac variante pe bandă rulantă. La română doar am citit comentariile.
Ca să iei o medie de trecere trebuie măcar un minim de interes. Mai greu e dacă vrei note mari, dar să îl iei nu e mare filosofie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Gestionarea timpului înseamnă gestionarea timpului integral al unei zile, și încadrarea în timp a studiului pentru Bac.
Regula optimă ar fi

| Cosmin86 a răspuns (pentru Iote):

Ce e asa mare chestie sa promovezi? Conteaza si cu cat l-ai promovat.

| agripyna a răspuns:

Hei,

Timpul il organizezi asa cum consideri tu, fiindca tu stii cel mai bine cum stai cu materiile pentru bac.

De obicei inveti atunci cand ai mai mult timp liber, mai exact prin weekend pentru ca in cursul saptamanii deja esti ocupat cu ceea ce ai pentru scoala.

1. Daca stii ca la romana ai ceva probleme, incepe mai intai prin a-ti sistematiza operele pe care trebuie sa le inveti. Daca le-ai citit cu atat mai bine, stii in mare despre ce e vorba. Daca nu, poti arunca un ochi pe rezumatul lor, cat sa nu ramai pe dinafara. Fa-ti o schema general valabila pentru toate operele si tu apoi completezi cu informatiile specifice fiecarei opere. Aici trebuie insistat mai mult daca chiar ai lacune.

2. La matematica lucreaza in fiecare zi cel putin o varianta din cartea de variante. Unde nu intelegi, intreaba colegii sau profesorul. Incearca sa faci totul cat mai simplu, sa gandesti inainte de a scrie, ca totul e logic. Cateva formule invatate si poti scoate lejer nota 7.

3. La limbi straine, citeste din dictionar cuvinte noi, vorbeste cu profesorul sa iti spuna pe ce sa pui accent.

4. Geografie, istorie, fizica, biologie. Aici va trebui sa apelezi tot la scheme. Ceva ce te ajuta pe tine cel mai mult. Eu ma bazam pe metoda vizuala fiinda asta am observat ca ma ajuta cel mai mult.

Aloca pentru fiecare materie cam 2 ore pe zi. In cursul saptamanii, avand mai putin timp poti lucra la matematica sau la ce crezi ca e mai simplu. In weekend, accent pe romana, biologie, grografie, istorie. Impune-ti tu mici targeturi de atins (1, 2,3 opere, lectii, subiecte de invatat). Nu uita sa iei pauze, sa te recreezi, sa te deconectezi. Nu in ultimul rand, nu uita sa te odihnesti.

Clasa a12-a nu e despre cat de mult inveti, despre putinul timp petrecut cu prietenii. Ci despre toate la un loc. Nu trebuie neglijat nici un aspect, ci doar sa depui putin mai mult efort, iar rezultatele se vor vedea cu siguranta. Le poti face pe toate, atat timp cat te poti controla si nu sta cu prietenii 5 ore afara si 1 ora pentru invatat. Cauta echilibrul.
Succes!