| Anonimaaaa10 a întrebat:

Cum invat o lectie foarte grea?

6 răspunsuri:
| Medema a răspuns:

1.Esti foarte atent in clasa, sa nu iti scape nici-o explicatie
2.Incerci sa filtrezi infomatia cum trebuie nu sa iei totul de pe tava
3.Incerci sa iti dai seama de unde chestii care induc la ceea ce ai tu pe tava
Adica :Ba forta de frecare este forta numeric egala cu greutatea si coeficientul de frecare, hmmm oare coeficientul de frecare este felul de material si greutatea il apasa in jos si din cauza asta apare forta asta de frecare!

| Pricked a răspuns:

Incearca s-o intelegi, nu s-o inveti mecanic.

| ijuuuuuuu a răspuns:

Păi, citești acea lecție de mai multe ori și cu atenție.

| Hinata1999 a răspuns:

In primul rând nu te gandesti la acea lectie ca fiind una grea. Daca te gandesti asa vei avea o respingere pentru ea si nu o sa o poti invata in veci.
Apoi, iti faci o sinteza in care sa iti scoti doar ideile de baza.
Dupa aceea citeste de câteva ori si după aceea încearcă sa intelegi, nu sa repeti ca papagalul. Daca nu intelegi mai citeste o data.
Iti recomand sa te si plimbi in timp ce inveti, la mine funcționează. Ideea este sa mai alternezi invatatul cu sportul, este mult mai rapid asa.
La clasa trebuie sa fi cel putin atent la explicatii. Nu iti zic ca e neapărat sa notezi tot, doar sa iti iei esentialul din ce spune profesorul. E drept ca depinde si de materie dar asta e alta poveste.
Si in final iti sugerez sa să înveți dimineata, cu mintea limpede.
Spor la invatat!

| Anonimaaaa10 explică (pentru Hinata1999):

Multumesc!

| naomikascumpika a răspuns:

O inveti dimineata... deoarece esti cu mintea limpede, si inveti mult mai usor happy eu una asa invat.