| David5362 a întrebat:

Cum sa le atrag atenția profesorilor sau chiar a copiilor din clasa mea? De ex azi am avut banchetul de sfârșit de cls a 8 a și o doamna care este directoare adjunct i-a invitat la dans doar pe prietenii mei 2 cu care stăteam la masa(sunt țigani colegii mei și fac box)... CUM SA FAC CA PROFESORII SA SE UITE LA MINE SAU SA ÎMI VORBEASCĂ ȘI SA NU SE FACĂ CA NU MA VAD SI SA NU DE A OCHII CU MINE MĂCAR doar cu colegii mei 2 sa facă asta
Sau când am întrebat o azi pe doamna adjunct dacă sa vin și eu la dans mi-a răspuns cu un ton rece și nepăsător:,, Dacă știi sa dansezi vino"
POATE CA SUNT PREA RATAT ȘI DE ASTA NU VORBESTE NIMENI CU MINE...

8 răspunsuri:
| Bianncax a răspuns:

Ar trebui sa nu iti mai pese asa de mult de parerea celor din jur, conteaza sa te simti tu bine la banchet, indiferent ca profesorii te fac sa te simti inclus sau nu. Incearca sa ai un grup de prieteni apropiati cu care sa iti petreci timpul si totul va fi mai usor. Din pacate, oricat am incerca mereu vor exista persoane care sa nu ne simpatizeze (doar ei stiu din ce motive). Doar fii tu insati si o sa vezi ca persoanele potrivite te vor placea asa cum esti! happy

| Cipi1212 a răspuns:

Puteai să participi la banchet și fără să dansezi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce ai vrea sa le atragi atentia profesorilor tai? Fa aceasta prin invațătura si prin note mari nu prin prostii, invita la dans doar fetele de varsta ta tu nu ai treaba cu profesoarele, alea nu sunt de nasul tau, sunt casatorite au soți gelosi nu se uita ele la tine, tu daca stii sa dansezi danseaza cu o colega din clasa ta pe care o placi si lasa le pe profesoare in pace ca vei fi refuzat

| David5362 explică (pentru Bianncax):

Iar doamna diriginta când a trebuit sa facem hora ea nu a vrut ssimi dea mana toată ci pe jumate m-a ținut...

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu cred ca ai interpretat tu prin propriul filtru cinic vorbele acelei femei. Apoi, de ce ar mai conta ce cred ei despre tine stiind ca nu ii vei mai vedea pe acesti oameni la anul, cand intri la liceu? Iti faci griji si complexe din lucruri marunte.Ratat este cineva care isi rateaza viata, luand-o pe aratura cu droguri si alte afaceri curate, sper ca intelegi.Tu esti inca micut, abia la scoala, ai terminat 8 clase, te afli deocamdata pe drumul cel bun.

| vatadezahar24 a răspuns:

Bună David! Trebuie să te gândești ca nu ai nevoie de validarea nimănui și ca nu ai nevoie de nimeni. Nu trebuie sa te consumi pe banchet, ai terminat clasa a 8 a ceea ce înseamnă ca anul viitor nu o sa îți mai vezi colegii și profesorii. În concluzie nu trebuie sa îți pese, oameni care nu vor să empatizeze cu noi sunt destui, trebuie doar să știm cum să conviețuiești cu ei. Fii indiferent și nu da importanță acestor aspecte, ca sunt irelevante, și nu te ajută cu nimic. Ai grijă de tine!

| Bianncax a răspuns (pentru David5362):

Asa este de fel la hora, doar trebuie sa apuci mana cuiva, nu o sa o tii complet, ca lumea sa iasa din hora cu usurinta atunci cand oboseste happy

| Violleta2022 a răspuns:

Iti suprinzi profesorii cu invatat la toate orele, luand numai note de 10.