| anonim_4396 a întrebat:

Cum se rezolva urmatoarea problema :p "Sa se calculeze [-8]- {-2, 8}, unde [x] este partea intreaga iar {x} este partea fractionara a lui x " Dau funda :-ss

Răspuns Câştigător
| me22 a răspuns:

Deci: [-8] este -8. partea fractionara a lui -2, 8 este egala cu -2.8 minus partea intreaga a lui -2, 8 care este 0, 2 (se afla scaazand din nr -2, 8 partea fractionara a acestuia, adica -3). Iar rezultatul final este urmatorul: scaza -8-(-0,2)= -8, 2. calculul intreg e urmatorul: [-8]- {-2, 8}= (-8)-(-2,8-[-2,8])= (-8)-[-2,8 -(-3)]= (-8)-(-2,8+3)= (-8)-0,2=-8,2 funda?

2 răspunsuri:
| xBlonde a răspuns:

Cred ca e 7, 8hee hee[Nu sunt foarte siguralaughing]

| me22 a răspuns (pentru me22):

Nu.mi dai funda? eu mi-am incins creierii aici... si thu sad