| Anonim165432 a întrebat:

Daca am 16 ani si sunt in plasament, poate sa imi faca ceva protectia copilului daca sunt gravida? Mentionez ca tutorele meu legal este de acord, poate sa ma ia de la ei?

5 răspunsuri:
| andreierdna91 a răspuns:

Nu stiu exact daca iti va face tie ceva, dar poate fi anchetat tutorele si decazut din drepturi pentru neglijenta (sau cum s-o numi exact fapta din punct de vedere legal). Poti totusi sa te informezi intr-un loc mult mai bun decat TPU, exista acele numere de telefon speciale pentru copii la care pot suna gratuit si anonim si sa intrebe si sa povesteasca situatii pentru a primi sfaturi.

| 1onur a răspuns:

Aolooooooooooooooosad

| Anonim165432 explică (pentru andreierdna91):

Unde pot gasi numerele?

| Violleta2022 a răspuns:

Asta-i de rau, ca tutorele legal intra la belea daca te-a avut sub supraveghere stricta si ai fost abuzata sau violata de tutore sau altcineva.

Suna la 119 si spune-le lor povestea ta, ca vei primi ajutor de acolo! Apelul este gratuit si confidential.