| readu282929 a întrebat:

Dacă fata are 15 ani, iar băiatul 17 ani și 5 luni și ambii vor sa întrețină raporturi sexuale, este ilegal?

9 răspunsuri:
| IL0VEDINER0 a răspuns:

Nu.Este ok din punct de vedere legal.

| 1onur a răspuns:

Da. Este ilegal. Fiindcă își bate joc de inocența naivitatea unei copile. Iar el este deja major.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este ilegal!
Minorii nu pot intretine sex sub 16 ani, fiind ilegal si considerat VIOL!

legea este aici:

"Actul normativ modifică şi completează legile 286/2009 şi 135/2010 și stabileşte că vârsta consimţământului sexual va crește de la 14 la 16 ani, iar infracţiunea de viol asupra unui minor va fi incriminată distinct, la fel şi cea de agresiune sexuală săvârşită asupra unui minor"

https://hotnews.ro/......egii-57647

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Nu știu dacă la 15 ani aceasta este pregătită psihic si fizic pentru acel eveniment.
Înainte de toate ambii trebuie să aveți cunoștințe( educație sexuală), să știți să vă protejați nu doar pentru o sarcină nedorită dar și pentru bolile cu transimtere sexuală.

| Delyae a răspuns:

Nu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru IL0VEDINER0):

Este iLEGAL!
Daca nu cunsoti legea nu mai da sfaturi eronate, ca induci copilul in eroare!

Actul normativ modifică şi completează legile 286/2009 şi 135/2010 și stabileşte că vârsta consimţământului sexual va crește de la 14 la 16 ani, iar infracţiunea de viol asupra unui minor va fi incriminată distinct, la fel şi cea de agresiune sexuală săvârşită asupra unui minor"

https://hotnews.ro/......egii-57647

| StoicAnalysis a răspuns:

Da, este ilegal. Conform legii, varsta minima pentru a intretine relatii sexuale este de 16 ani si doar in conditiile in care diferenta de varsta este de maxim 4 ani si bineinteles ca ambii sa fie de comun acord asupra actului.

| IL0VEDINER0 a răspuns (pentru Violleta2022):

Te rog frumos sa facem un pact. Eu nu mai scriu nimic despre lege si tu nu mai intrii in categoria " sport"