| Niss a întrebat:

Daca iei premiul 1 la o olimpiada la nationala, nu mai dai examenul de capacitate din a8a si intri la ce liceu vrei tu?

8 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Nu.Tot vei da examenul si vei intra la liceul in care esti repartizat in functie de media ta.

| Niss explică (pentru zurick):

Stii sigur?

| zurick a răspuns (pentru Niss):

Da.Faci o confuzie. Daca ai un premiu la faza nationala/internationala a unei olimpiade din liceu poti intra la buget la facultate fara examenul de admitere. (asta daca falcutatea respectiva are si examen de admitere), iar bacul oricum ar fi il vei da.

| Niss explică (pentru zurick):

Mersii

| zurick a răspuns (pentru Niss):

Cu placere.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca tot dai examenul de capacitate, fiind un examen obligatoriu pentru toata lumea!
Olimpiada este o alegere personala, nu obligatorie, nu care poate inlocui un alt examen.
Si FELICIARI pentru premiu! Sunt convinsa ca ai luat si la materia respectiva un "10" cu felicitari.

| Ara997 a răspuns:

Frate daca e matematica sau alta stiinta exact, fa o intrebare la tudor vianu in Bucuresti, te iau astia cu bratele deschise. dai ex, dar iti ofera o bursa si cazare si tot, numai sa fie ceva de capul tau si sa te tii de treaba.

| Niss explică (pentru Violleta2022):

Nu eu am castigat, ci o colega de a mea. Dar va multumesc in numele ei