| GizazCraist a întrebat:

Daca sugrumi pe cineva (cu o perna,cu bratul la esofag,cu o franghie, etc.) acea persoana moare?
pun aceasta intrebare ca in mult filme vad scene de genul asta dar eu am invatat la biologie(si in Dishonored) ca daca nu mai poti respira organismul mai traieste 20 min, pana consuma consuma tot oxigenul din rezerva

7 răspunsuri:
| blackangel69 a răspuns:

In mod normal ar trebui sa lesini.Iti pierzi constiinta si nu mai poti reactiona decat daca vine ceva medic si te ajuta. Sau primul ajutor acordat de cineva.Si de chestia cu 20 de minute nu am stiut.Probabil ca asa e.Dar daca te sugruma calumea nu mai ai mult de trait fara ajutorul cuiva

| EvaneSScence a răspuns:

Mai bine hai sa presupunem ca moare si sa ocolim variantele astea.

| ionghidonHD a răspuns:

Cele 20 de minute se numeste inconstienta, si te poate readuce la viata doar prin resuscitare. Tineti respirataia uitandute la ceasi si ai sa vezi ca oxigenu inspirat Nu va tine mai mult de 4.maxim5 minute straight face

| mona a răspuns:

Da,poti omori acea persoana daca esti [destul de puternic ]

| Adry05 a răspuns:

Da. Rămâne într-o stare de inconştienţă, apoi moare dacă nu i se face respiraţie artificială.

| GizazCraist explică (pentru ionghidonHD):

Adica respiratie gura la gura?

| ionghidonHD a răspuns (pentru GizazCraist):

Deci daca eu te sugrum pe tine, in timp de 4 5 minute, u iti consumi tot oxigenu inspirat in plamani, iar apoi intervine INCONSTIENTA pentru al readuce la viata se se face prin resuscitare, sau respiratie gura la gura daca in caz ca nu e nici un medic prin apropiere laughing ca DEVIEM de la raspuns happy