| NoNameasdod a întrebat:

Dati-mi exemple de propozitii, in care verbul ` a da` sa aiba functia sintactica de : subiect,nume predicativ,atribut verbal,complement direct, compl.circ de mod. happy
Si spuneti-mi cum imi pot da seama de azi inainte cum sa fac propozitii de genul in diferite functii sintactice happy.
DAU FUNDA :]

3 răspunsuri:
| DomnisoaraPapusica a răspuns:

Buna!

In primul rand, TPU nu este site de teme. Dar te voi ajute chiar si asa.
Pur si simplu il iei pe "a da" nu ca un verb, ci gandeste-te la el ca la un tot pe care sa poti sa il introduci intr-o propozitie.
-> subiect:
A da este cel mai generos gest.
-> nume predicativ:
Cel mai generos gest este a da cuiva din timpul tau.
-> complement direct:
Profesorii care nu stiu a da lectii elevilor vor fi suspendati.
-> com. circ. de mod:
Ii invatam pe ceilalti prin a da propriul nostru exemplu.

Sper ca te-am ajutat!

| NoNameasdod explică (pentru DomnisoaraPapusica):

Si la atribut verbal, ma poti ajuta happy? Oricum. iti voi da funda: *

| DomnisoaraPapusica a răspuns (pentru NoNameasdod):

Scuze, din nefericire, am uitat cum se foloseste atributul verbal.